Twój koszyk jest pusty

Dwór w Jeżewicach

dwór w Jeżewicach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat piaseczyński, gmina Tarczyn

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Jeżewicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Jeżewicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Jeżewice były własnością Jezierskich, w tym w 1783 roku Piotra Jezierskiego, skarbnika, a później wojskiego większego łukowskiego. W początkach XIX wieku należały do Ksawerego Żychlińskiego, a w latach 1819–1891 do Krysińskich. W 1891 roku Jeżewice kupił Żyd Szlom, syn Icka Mońki. Od 1892 aż do 1945 roku były własnością Mińskich, kolejno: Stanisława, jego syna Zygmunta i wreszcie syna Zygmunta – Zbigniewa Mińskiego. W późnych latach dwudziestych XX wieku majątek liczył 351 hektarów.

Dwór

Dwór wzniesiony zapewne u schyłku XIX wieku dla Stanisława Mińskiego, gruntownie przebudowany i rozbudowany w dwudziestoleciu międzywojennym z inicjatywy Zygmunta Mińskiego. Klasycystyczny, parterowy, nadbudowany od strony ogrodu, nakryty niskim dachem czterospadowym. Na osi przysadzisty czterokolumnowy ganek złożony z dwóch par toskańskich kolumn dźwigających trójkątny fronton. Toskańska kolumnada w części elewacji frontowej i bocznej tworzy oryginalny podcień. Pod portykiem we wnęce widoczny jeszcze wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz znacząca dewiza na ścianie: „Jeżeli domu Bóg sam nie zbuduje/daremnie nad nim rzemieślnik pracuje”.W parku parterowy pawilon z malowniczym neobarokowym szczytem, pochodzący z okresu przebudowy dworu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.