Twój koszyk jest pusty

Dwór w Nowej Krępie

dwór w Nowej Krępie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat garwoliński, gmina Sobolew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Nowej Krępie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Nowej Krępie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVI wieku Nowa Krępa była własnością królewską, a od 1827 roku rządu Królestwa Polskiego. W 1837 roku Krępę kupił Ksawery Dobrowolski za sumę 104 288 złotych. Potem w rękach Zamoyskich: od 1857 roku Stanisława Zamoyskiego, od 1890 roku Andrzeja Zamoyskiego, od 1930 Franciszka Zamoyskiego. W 1932 roku majątek kupiła na licytacji Helena Zofia Abakanowicz za 345 000 złotych. Była ona właścicielką majątku najprawdopodobniej do końca.

Dwór

Neogotycyzujący dwór w Krępie wzniesiony został dla Zamoyskich w latach 1883–1884 przez architekta Ksawerego Dionizego Makowskiego (1844–1917), który również dla Zamoyskich powiększał pałac w nieodległym Podzamczu, a w Maciejowicach wystawiał ich rodzinne mauzoleum. Parterowy, nakryty dwuspadowym dachem, z licznymi dobudówkami w bocznej elewacji i dwoma piętrowymi ryzalitami w elewacji frontowej, przechodzącymi w zamknięte trójkątnym szczytem wystawki dachowe. Pomiędzy ryzalitami piętrowy „łącznik”. Charakter neogotyckiej willi nadają budynkowi ostrołukowo wycięte okna, drzwi i płyciny dolnej kondygnacji ryzalitów oraz trójlistne płyciny w ich partii szczytowej. „Dworek”, bo tak nazywał go Makowski, miał być polskim odpowiednikiem nowej amerykańskiej architektury mieszkaniowej o bardzo wysokim standardzie i rozbudowanym programie. Dlatego zastosowano tu między innymi nowy „amerykański patent” – szafy w ścianach. Projekt dworu opublikowany został w 1891 roku w warszawskim „Przeglądzie Technicznym”.Neogotycki charakter ma również parterowa oficyna usytuowana w bliskości dworu po stronie frontowej, o ostrołukowych oknach i blankach wieńczących dobudówki.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.