Twój koszyk jest pusty

Dwór w Gończycach

  • dwór w Gończycach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat garwoliński, gmina Sobolew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
mieszkania
Stan zachowania:
Niszczejący
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park, dwojak
Numer rejestru zabytków:
A - 371 (park)
Data wpisu:
16 lipiec 1985
Gminna ewidencja
zabytków:
dwór, park, dwojak

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Gończycach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Gończycach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dawne nazwy miejscowości to kolejno: Ganczicze (1430), de Ganczicze (1508,1569), Gąnczycze (1529), Ganczycze (1564, 1565), Gonczycze (1787) i gwarowo Gońcyce. Nazwa wywodzi się od osady Gańcza z sufiksem -ice. Gańczyce zmieniło się na Gończyce w wyniku pochylenia a przed ń, ale również za sprawą upodobania do wyrazu gonić.

Gończyce należały do rodziny Grabowskich (XVIII – połowa XIX wieku). W 1738 roku nieudanej próby lokacji miasta dokonał starosta trzebiatowski Franciszek Kazimierz Grabowski. Po nim właścicielem majątku został miecznik stężycki Fabian (Florian) Grabowski, a od ok. 1783 roku, wdowa po nim Ewa z Szwerdfeldtów. Kolejnym właścicielem był Józef Grabowski. Zmarł on w 1837 roku i został pochowany w Gończycach.

Następnie Gończyce były w posiadaniu rodziny Kiwerskich. Z kolei w drugiej połowie XIX i w XX wieku majątek przeszedł na Roszkowskich, w tym m.in. Idelfonsa Roszkowskieg, sędziego Kazimierza Roszkowskiego i Jerzego Roszkowskiego (który był ostatnim właścicielem Gończyc z tej rodziny). Roszkowscy zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Gończycach, który został założony w 1834 roku.

Około 1850 roku właścicielem dóbr był Tomasz Grabowski. Zasłynął on z wybudowania przy szosie warszawsko-lubelskiej murowane budynki z urzędem pocztowym, mieszkaniami urzędników, oberżą, stajnią dla koni, kuźnią oraz sklepem.

Dwór

Dawna siedziba ziemiańska położona jest w pozostałościach parku krajobrazowego, pochodzącego z pierwszej połowy XIX wieku, przy ulicy Parkowej, przy drodze wjazdowej na północ.

Murowany dwór wznoszono w dwóch etapach. Część parterowa powstała na początku XIX wieku, z kolei w drugiej połowie XIX wieku do siedziby dobudowano kolejne, piętrowe skrzydło. Budowla ta ma nieco eklektyczny charakter. Balkon ustawiono na dwóch kolumnach nad wejściem, a elewacje skrzydła z arkadkowymi wnękami przypominają fryz typu lombardzkiego. Obecnie dwór jest zamieszkały. W parku, który obecnie jest zaniedbany, zachował się okazy starodrzewu (w tym aleja lipowo-grabowa, która prowadzi do pobliskiego lasu oraz pomnikowy dąb czerwony).

Źródła wiedzy
  • Sławomir Kordaczuk, Tradycja Mazowsza. Powiat garwoliński. Przewodnik subiektywny, Warszawa2016.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Piotr Libicki (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.