Twój koszyk jest pusty

Dwór w Chotyni

dwór w Chotyni

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat garwoliński, gmina Sobolew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Chotyni

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Chotyni Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Chotynia była własnością wdowy po Ignacym Moszczyńskim, mieczniku stężyckim, w XIX wieku Grajbnerów, a następnie Śnieżko-Błockich, w tym w 1909 roku Aleksandra Śnieżko-Błockiego, a w późnych latach dwudziestych Wincentego Śnieżko-Błockiego. Majątek liczył wówczas 299 hektarów. Ostatnimi właścicielami Chotyni byli prawdopodobnie Sienniccy.

Dwór

Dwór po ostatniej przebudowie w niewielkim stopniu – poza bryłą – przypomina wzniesioną w pierwszej połowie XIX wieku siedzibę. Parterowy, z portykiem na osi złożonym z dwóch par kolumn dźwigających trójkątny przyczółek. W jego tympanonie data 1808. Dach czterospadowy z półokrągłymi okienkami. Najdziwaczniejszym rozwiązaniem jest pokrycie dachu strzechą, spotykane w skromnych siedzibach szlacheckich w dawnych wiekach, ale nie w dworach epoki klasycyzmu. Wydaje się, że dzisiejszy architekt-restaurator uległ niektórym dziewiętnastowiecznym romantycznym teoriom, jakoby polski dwór był pochodną chłopskiej chaty, a nie uproszczonym typem architektury wysokiego rzędu, a więc architektury willowej i pałacowej. W efekcie dwór w Chotyni to coś pomiędzy pańskim domem a chłopską stodołą.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.