Twój koszyk jest pusty

Pałac w Promnie

pałac w Promnie

Autor: Rafał Terkner, 2011 r.

pałac w Promnie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat białobrzeski, gmina Promna

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kierzkowskiego w Promnie

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Promnie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Promnie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Miejscowość znana co najmniej od XIV wieku. W XVII stuleciu własność Biejkowskich, w końcu XVIII wieku Kozietulskich, w tym Antoniego Kozietulskiego, starosty będzińskiego, i jego żony Marianny z Grotowskich. Później w rękach Wasiutyńskich, w tym po 1817 roku Wojciecha Wasiutyńskiego, mecenasa przy Sądzie Najwyższej Instancji Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, deputowanego do Sejmu Królestwa Polskiego. Od 1856 roku aż do okresu między-wojennego własność Jackowskich, w tym w 1909 roku Bronisława Jackowskiego. Pod koniec lat dwudziestych majątek należący do Bronisława Jackowskiego liczył 710 hektarów. Krótko przed II wojną Promna przeszła do Szererów.

Pałac

Zwarty, piętrowy, nakryty niskim dachem czterospadowym pałac, z ryzalitem w elewacji frontowej zwieńczonym trójkątnym naczółkiem i pozornym ryzalitem w elewacji ogrodowej. Urozmaiceniem monotonnych elewacji są boniowane lizeny rozczłonkowujące ryzality, opinające naroża budynku oraz wprowadzające podziały bocznych elewacji pałacu. Pałac wzniesiony został najprawdopodobniej około połowy XIX wieku, zapewne dla Wasiutyńskich. Stanął na miejscu lub też powstał w wyniku gruntownej przebudowy wcześniejszego, osiemnastowiecznego dworu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013,
Zdjęcia: Piotr Libicki, Rafał Terkner, 2011 r. (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.