Twój koszyk jest pusty

Dwór w Piekartach

dwór w Piekartach

Autor: Piotr Libicki

skrzydło dworu

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat białobrzeski, gmina Promna

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
zachowane w dobrym stanie piętrowe skrzydło dworu
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Piekartach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Piekartach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W końcu XVIII wieku Piekarty były własnością Zaborowskich, w tym w 1783 roku Franciszka Zaborowskiego, miecznika sochaczewskiego. W XX wieku i aż do końca w rękach Domańskich, w tym pod koniec lat dwudziestych XX wieku Stanisława Domańskiego. Majątek liczył wówczas 401 hektarów. Stanisław Domański, ostatni właściciel Piekart (ur. 1867), zginął w czasie powstania warszawskiego 14 sierpnia 1944 roku. Jego żona Janina z Czarneckich (ur. 1877), zmarła na tyfus 9 listopada 1944 roku. Ich córka Marta Domańska (ur. 1905), żołnierz AK, aresztowana przez Niemców i torturowana, zmarła po zwolnieniu z więzienia 3 września 1943 roku.

Dwór

Dwór w Piekartach nie dotrwał do naszych czasów. Zachowało się tylko piętrowe, nakryte dwuspadowym dachem skrzydło, dobudowane do dworu zapewne z końcem XIX wieku. Możemy się jedynie domyślać, że dwór był budowlą drewnianą. Przestał istnieć, pozostawiając tę osobliwą cząstkę, podobnie jak dwory w Chruściechowie, Grodkowie, Święcicach czy Łazowie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.