Twój koszyk jest pusty

Pałac w Rykałach

pałac w Rykałach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat białobrzeski, gmina Promna

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Rykałach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Rykałach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Rykały były własnością Rudzkich, w tym w 1783 roku cześnikowej czerskiej, wdowy po Józefi e Rudzkim. Na początku XIX wieku w rękach Okęckich, od 1820 roku Kacpra Pruskiego, a od 1840 roku, kiedy to nabył Rykały za 28 620 rubli i 50 kopiejek Franciszek Tąkiel, własność Tąkielów, w tym Władysława Piotra Tąkiela i jego żony Emmy ze Stawianowskich, a w 1909 roku i w końcu lat dwudziestych Stefana Tąkiela. Jego majątek w końcu lat dwudziestych liczył 551 hektarów. Był on ostatnim właścicielem Rykał.

Pałac

Wzniesiony w Rykałach po 1863 roku dla Władysława Piotra Tąkiela i jego żony Emmy ze Stawianowskich dwór wchłonięty został przez nową siedzibę, powstałą dla Stefana Tąkiela w latach 1923–1925. Nieregularny, złożony z dwóch piętrowych skrzydeł i parterowego korpusułącznika budynek w „guście włoskim” przemienił się w pozornie regularny klasycystyczny pałac. Pozornie, gdyż czterokolumnowy portyk joński poprzedzający wejście i zwieńczony trójkątnym naczółkiem umieszczony został nie na osi elewacji frontowej, ale lekko z boku. Nie było innej możliwości, gdyż na skutek przebudowy środkowa oś pałacu znalazła się między oknami! W efekcie również w elewacji ogrodowej, ujętej płytkimi ryzalitami, na osi pojawiła się jedna z jońskich półkolumn w wielkim porządku, artykułujących środkową część budynku. Efektowną „kolumnadę” wieńczy attykowa ścianka z wazami. Nad oknami parteru trójkątne i półkoliste naczółki. Elewacja ogrodowa pałacu, choć genetycznie wywodzi się z renesansowej willi włoskiej typu Poggio-Reale Sebastiana Serlia (Mińsk Mazowiecki, Rybno, Nowa Wieś, Walewice, Słubice, Rudno, Warszawa-Wilanów), to przypomina monumentalne elewacje barokowych rzymskich gmachów, złagodzone jedynie delikatnym jońskim porządkiem architektonicznym w miejsce najczęściej w Rzymie występującego korynckiego bądź kompozytowego. Pałac w Rykałach, zaprojektowany najprawdopodobniej przez Wincentego Wójcickiego, wpisuje się w szeroki nurt popularnego w okresie międzywojennym stylu polskiego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Rafał Terkner (umieszczono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.