Twój koszyk jest pusty

Dwór w Krynicach

  • dwór w Krynicach 2010
    Autor: Andrzej Łuczyński, 2010

Zapoznaj się z historią dworu w Krynicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Krynicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Krynice położona jest na przedpolu Roztocza Środkowego i ma stary rodowód sięgający czasów średniowiecza. Miejscowość wzmiankowana była w 1435 r. jako włość Adama Łabuńskiego. Do końca XV w. należała do Łabuńskich. Pod koniec XV w. lub na początku XVI w. Krynice wchodzące w skład włości Łabuńskich uzyskali w spadku Oleśniccy. W 1581 r. w Krynicach istniał zbór kalwiński, jednak jego żywot był krótki. Być może został zlikwidowany, kiedy w 1603 r., na krótko, wieś za długi przeszła do Jana Zamoyskiego. Prawdopodobnie w 1614 r. krótko należała do Krzysztofa Tomińskiego. W tym czasie w Krynicach istniał drewniany dwór. W 1627 r. majątek odzyskali Oleśniccy. W I połowie XVII w. Krynice stały się własnością Stanisława Firleja, kasztelana lubelskiego, dziedzica całej włości łabuńskiej. Pod koniec XVII w. majątek przeszedł w ręce Głogowskich.

Prawdopodobnie to oni wybudowali tu dwór barokowy i założyli ozdobne ogrody. W II połowie XVIII w. właścicielem Krynic został Roman Kossowski, a następnie Zarębscy. W 1802 r. Józef Zarębski sprzedał wieś swojemu synowi Ignacemu. Prawdopodobnie wówczas wzniesiony został murowany dwór. W latach 20. XIX w. w pobliżu zespołu rezydencjalnego w Krynicach ulokowany był obszerny magazyn solny. Składał się on z trzech budynków tworzących tzw. podkowę. W 1839 r. majątek od spadkobierców Władysława Zarębskiego nabyli Stanisław i Ksawery Głogowscy. W 1846 r. jedynym właścicielem pozostał Stanisław Głogowski. Nowi właściciele przebudowali założenie parkowo-ogrodowe na rozległy park krajobrazowy i wznieśli zespół czworaków. W latach 70. XIX w. został zlikwidowany magazyn solny, którego główny budynek przejęła gmina i urządzono w nim areszt gminny. W rękach Głogowskich majątek pozostawał do 1899 r., kiedy to Onufry Głogowski sprzedał go Grzegorzowi Lipczyńskiemu i jego żonie Annie z Malinowskich. Zaraz po nabyciu Krynic Grzegorz Lipczyński przystąpił do odbudowy zrujnowanego majątku. Wyremontował dwór i zmienił założenie parkowe. Wówczas dokonano szeregu nowych nasadzeń brzóz, grabów, świerków i topoli białych, a także zatrudniono ogrodnika, który dbał utrzymanie całego parku. Majątek krynicki był własnością Lipczyńskich do 1944 r. Dwór po zniszczeniach drugiej wojny światowej ostatecznie rozebrano pod koniec lat 60. XX w.

Źródła wiedzy
  • Andrzej Łuczyński, Grażyna Hołubowicz-Klitza, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, Cęść 4, powiaty: biłgorajdzki, hrubieszowski, janowski, tomaszowski, zamojski, Dęblin 2011.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Łuczyński

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
452
Data wpisu do rejestru:
10 wrzesień 1988
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Krynice

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.