Twój koszyk jest pusty

Pałac w Olszance

  • pałac w Olszance

    Autor: Grzegorz Chowicki, 2014 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat krasnostawski, gmina Łopiennik Górny

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
własność prywatna, wystawiony na sprzedaż
Skład zespołu:
pałac i park
Numer rejestru:
A/402

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Karta adresowa pałacu w Olszance

Zapoznaj się z historią pałacu w Olszance

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Olszance. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Osadnictwo na tym terenie sięga czasów prehistorycznych, o czym świadczą liczne wykopaliska. Istnieją przypuszczenia, iż w 1282 roku na polach w okolicy Olszanki doszło do bitwy pomiędzy Leszkiem Czarnym a Jadźwingami, w wyniku której wojska jaćwieskie zostały rozgromione, a w ręce Polaków dostał się tabor nieprzyjacielski. Wiek XVII przyniósł na te ziemie duże zniszczenia, spowodowane napadami i rabunkami stacjonującej w 1654 roku chorągwi Ludwika Bądzyńskiego. Na sejmie warszawskim w 1659 roku król Jan Kazimierz dobra łopiennickie, a wraz nimi także Olszankę, nadał podkomorzemu kijowskiemu Jerzemu Niemiryczowi. W 1667 roku Teodor Niemirycz - syn Jerzego odsprzedał dobra łopiennickie staroście lityńskiemu Gabrielowi Wojnowiczowi, a następnie na sejmie warszawskim zrzekł się prawa lennego do tej ziemi. W związku z tym król Jan Kazimierz przekazał dobra pod zarząd, na niezmienionych prawach, rodzinie Prażmowskich.

W 1827 roku dobra łopiennickie wraz z Olszanką stanowiły nadal własność prywatną. Okres zaborów przyczynił się do upadku gospodarczego tych terenów, a I wojna światowa przyniosła ogromne spustoszenia. W 1930 roku majątek ziemski należał do Edwarda Kałużyńskiego. Podczas II wojny światowej miejscowa ludność, w ramach pacyfikacji, była masowo wywożona do obozów zagłady i przymusowej pracy.

W Olszance znajduje się zespół pałacowo-parkowy o powierzchni 4 hektarów. W jego skład wchodzi pałac klasycystyczny z pierwszej połowy XIX wieku. Budynek jest murowany, dwupiętrowy. Całość otoczona jest parkiem o nieregularnym układzie alejek, z zachowaniem starodrzewia i cennych obiektów przyrodniczych (korkowiec amurski, dąb szypułkowy, jodła kalifornijska). Obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Pałac nadaje się do kapitalnego remontu.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.
  • www.teatrnn.pl (udostępniono za zgodą twórców strony)

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Grzegorz Chowicki, 2014 r.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.