Twój koszyk jest pusty

  • Pałac w Bieczu
    Pałac w Bieczu
    Województwo lubuskie

    Majątek w Bieczu należał od XIV wieku do 1945 roku do rodu von Widebach. W epoce renesansu wznieśli oni obronną siedzibę, która w drugiej połowie XVII wieku rozbudowano w kierunku wschodnim, a około 1800 roku została ona powiększona od frontu o skrzydła boczne.

  • Pałac w Bielicach
    Pałac w Bielicach
    Województwo lubuskie

    Pałac został wzniesiony w 1867 roku w stylu neogotyckim. Jest to budynek murowany, założony na planie prostokąta z ryzalitami, z czworoboczną wieżą od północy.

Lubuskie Dwory i Pałace

Obiekty rezydencjalne w województwie lubuskim

Obszar województwa lubuskiego to zespół kilku krain geograficznych o niejednorodnej przeszłości. Specyfika regionu wynika m.in. z faktu, że były to tereny przygraniczne, które często zmieniały przynależność państwową, dzielnicową i administracyjną. W obrębie województwa można wyróżnić m.in.: północną część Dolnego Śląska (powiaty krośnieński, nowosolski, świebodziński, zielonogórski, żagański), wschodnie pasmo Dolnych Łużyc (powiat żarski, rejon gubiński), południowy fragment Pomorza Zachodniego (powiaty gorzowski, strzelecko-drezdenecki), zachodni skraj Wielkopolski (powiaty międzyrzecki, wschowski, gminy Babimost, Kargowa i Zbąszynek). Ten niezwykle interesujący pod względem historii i bogaty w zabytki architektury region, obecnie znajdujący się w granicach województwa lubuskiego, wpisuje się w dzieje północnej części Dolnego Śląska i pogranicza śląsko-wielkopolskiego.

W grupie budynków rezydencjonalnych z województwa lubuskiego (216; 4,46%) wyróżniają się m.in. nowożytne dwory obronne, np. w Borowie i Świdnicy. Wybitnymi przykładami rezydencji magnackich są również barokowe założenia parkowo-pałacowe w Brodach, Żaganiu i Żarach. Zespoły folwarczne stanowią jeden z głównych wyróżników w krajobrazie kulturowym województwa (319; 5,98%). Poniższym przykładem niech będą budynki gospodarcze folwarku w Iłowej (pow. żagański).

Wśród rezydencji eklektycznych, łączących w swojej formie elementy kilku stylów historycznych, wymienić można pałace w Ogardach (3. ćwierć XIX w.), Bogaczowie (przebudowany w 1863 i 1893 r., z przewagą cech architektury neobarokowej i wystroju neorokokowego) i Chociulach (z II połowy XIX w. z przewagą cech neogotyku).

Obiekty zagrożone - czytaj więcej

Najliczniejszą grupę zabytków zagrożonych, które nie utraciły wartości zabytkowych, stanowią zamki (3 obiekty, zatem 13,64% jest zagrożonych w skali województwa). Kolejną grupę według liczby zagrożeń stanowią obiekty z kategorii inne (7; 7,78%). Następną grupą są cmentarze (4; 7,55%) oraz obiekty rezydencjonalne (15; 7,28%). Są to grupy zabytków, w których procent występowania zagrożenia jest najwyższy. Może to być spowodowane m.in. tym, że zamki i obiekty rezydencjonalne to zabytki o dużej powierzchni i w związku z tym występują trudności w ich adaptacji do nowych potrzeb użytkowych. Renowacja takich obiektów wymaga zaangażowania dużych nakładów finansowych.

Do powiatów województwa lubuskiego, w których jest najwięcej obiektów zagrożonych, zalicza się powiat słubicki. W kategorii zabytków klasyfikowanych według funkcji pierwotnej w powiecie słubickim najgorzej wypadają obiekty folwarczne (3 obiekty, wobec tego 75% jest zagrożonych w skali powiatu), kolejną grupą są zabytki rezydencjonalne (4; 50%) oraz obiekty mieszkalne (3; 42,86%). W powiecie słubickim ewidentnym przykładem występowania takich zagrożeń jest zespół pałacowo-folwarczny w Lubieniu, gdzie obiekty wchodzące w jego skład są zaniedbane i nieużytkowane. Podobna sytuacja ma miejsce w powiecie żarskim w grupie zabytków folwarcznych (5 obiektów, czyli 10,64 % jest zagrożonych w skali powiatu). Przykładem w tym wypadku jest pałac z budynkami folwarcznymi w zespole pałacowo-folwarcznym w Lipnie, gdzie większość obiektów znajduje się w złym stanie technicznym. W skali województwa w grupie obiektów folwarcznych zagrożonych jest 6,43% budynków, co przekłada się na 20 obiektów.

Część obiektów rezydencjonalnych znajduje się w stanie zagrożenia, ponieważ ich stan jest taki od czasów II wojny światowej albo jest efektem zaniedbań i celowych zniszczeń już po jej zakończeniu. Jednak to brak użytkownika jest głównym zagrożeniem dla każdego zabytku. Brak pieczy nad własnym mieniem, rezygnowanie z podstawowych prac zabezpieczających przyczynia się do nieodwracalnej degradacji obiektu.

W województwie lubuskim odnotowano 44 obiekty, które utraciły wartości zabytkowe (co w skali województwa stanowi 1,11% obiektów). Należą do nich również obiekty rezydencjonalne (4 obiekty, zatem w skali województwa 1,94% obiektów utraciło wartości zabytkowe). W kategorii obiektów rezydencjonalnych najgorzej wypada powiat międzyrzecki (w skali powiatu 13,33% obiektów utraciło wartości zabytkowe). Może to być spowodowane m.in. tym, że obiekty folwarczne bądź rezydencjonalne nie zostały zaadaptowane do nowych potrzeb użytkowych. Renowacja takich budynków wymaga zaangażowania dużych nakładów finansowych.

Fragmenty tekstu pochodzą z Raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych w województwie lubuskim. Zabytki wpisane do rejestru zabytków (księgi rejestru A i C), wyd. Narodowy Instytut Dziedzictwa, Warszawa 2017.



Najnowsze wpisy z województwa lubuskiego

Zapoznaj się z najnowszymi wpisami o dworach i pałacach z naszej Bazy DIPP.

Dwór Krasińskich
Pałac Biecz
Pałac Bielice
Pałac Bobowicko

Redaktorzy DIPP lubuskiego
Nina Herzberg-Zielezińska

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.