Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Bogaczowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Bogaczowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Dwór

W Bogaczowie znajduje się barokowy dwór, który został zbudowany pod koniec XVII wieku na zrębach siedziby renesansowej. Po 1945 roku dwór był w posiadaniu PGR. Od 1979 roku był własnością prywatną. Został odrestaurowany i służy jako mieszkanie. Jest to budynek murowany, założony na planie prostokąta, dwutraktowy, piętrowy i nakryty dachem mansardowym. Część pomieszczeń jest przesklepiona kolebkowo. Wejście zostało ujęte portalem w formie pilastrów podtrzymujących trójkątny przyczółek z płaskorzeźbionymi herbami rodu von Niesemeuszel.

Obecnie w dworze mieści się hotel, a właściciele nazywają go pałacem choć do rejestru zabytków jest wpisany jako dwór. W miejscowości znajduje się również inny obiekt - pałac, który obecnie nie posiada właściciela.

Źródła wiedzy
  • Józef Pilch, Stanisław Kowalski, Leksykon zabytków architektury Pomorza Zachodniego i ziemi lubuskiej, Warszawa 2012.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.zamkilubuskie.pl, Jerzy Dubiel (udostępniono za zgodą autora)


Leksykon zabytków architektury
Pomorza Zachodniego i ziemi lubuskiej

Zachęcamy do zakupienia leksykonu wydawnictwa Arkady, autorstwa Jerzego Pilcha i Stanisława Kowalskiego, pt. "Leksykon zabytków architektury Pomorza Zachodniego i ziemi lubuskiej", która jest dostępna w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski. Fragmenty z tej publikacji zostały wykorzystane do znajdującego się wyżej opisu historii obiektu rezydencjalnego.