Twój koszyk jest pusty

Moja podróż do błękitnego kraiku. Wykład dr Magdaleny Sachy

Dnia 25 stycznia 2023 w gdańskim Domu Uphagena odbył się wykład dr Magdaleny Sachy pt. Moja podróż do błękitnego kraiku. Zwiedzanie Gdańska z hrabią Augustem Lehndorffem.


Źródło zdjęcia: Towarzystwo Dom Uphagena

Wykład w Domu Uphagena w Gdańsku

Dnia 25 stycznia 2023 r. w Domu Uphagena w Gdańsku odbył się wykład dr Magdaleny Sachy pt. Moja podróż do błękitnego kraiku. Zwiedzanie Gdańska z hrabią Augustem Lehndorffem.

Możesz go obejrzeć poniżej:

August Adolf Leopold von Lehndorff-Bandels (1771-1820) uchodzi za jedną z barwniejszych postaci końca XVIII wieku na Pomorzu Gdańskim. Określany jest przez badaczy jako „człowiek niezwykły, ruchliwy, twórczy, błyskotliwy, piszący po niemiecku, włosku, francusku, tworzący dramaty, powieści, prace naukowe, relacje z podróży; jako wydawca wspomagający też innych” (P. Kąkol, 2009).

Lehndorff jest wydawcą traktatu o konieczności kształcenia kobiet Louise von Krockow (1793). Hrabia był szczególnie związany z dworem Krockowów w Krokowej oraz z pobliskim Godętowem, którego był właścicielem. Ta zbudował dworską scenę teatralną. Zasłynął również tym, że zakochał się po uszy w młodej córce hrabiny Louise von Krockow - Emilie (miała zaledwie 13 lat!). Ostatecznie popadł on w konflikt z rodem von Krockow, który zakończył się dramatycznym zerwaniem wszelkich więzi i wyjazdem hrabiego. Lehndorff przeniósł się do Gdańska – i w 1799 r. opublikował modną powieść epistolarną pt. „Meine Reise ins blaue Ländchen” („Moja podróż do błękitnego kraiku”). W powieści szczególną rolę zajmuje Gdańsk jako miasto kupców i kolekcjonerów. Na wykładzie dr Magdalena Sacha opowiada jak wyglądał Gdańsk w ostatnim roku osiemnastego stulecia oczami Lehndorffa. Co poruszało jego mieszkańców, czym zasłużyli sobie na pochwały, a czym na krytykę literackiego geniusza i utracjusza?

Redaktorka DIPP

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

Z Wejherowa do Choczewa - czyli historia Marie-Else von Diezelsky z domu hrabiny Keyserlingk

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Marie-Else von Diezelsky z domu hrabina Keyserlingk Marie-Else von Diezelsky, z domu hrabina Keyserlingk, była postacią o nieprzeciętnej wrażliwości i wszechstronnych zainteresowaniach. Pochodziła ...

Odkryj luksusowy hotel na Kaszubach - pałac w Godętowie

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Odkryj pałac w Godętowie Pałac w Godętowie (obecnie Pałac Godętowo Hotel Restauracja & Events) był siedzibą wielu znamienitych rodów pomorskich. Został kompletnie zrujnowany w latach 90-tych X...

Co dalej z dworem Obajtka w Borkówku?

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Jaka przyszłość czeka dwór w Borkówku? Pierwszy dwór w Borkówku został wybudowany w 1733 roku przez ówczesnego właściciela hrabiego Sigismunda von Roedern (1719-1789), który był marszałkiem dworu ...

Zabytkowy dwór w Wilczyskach wystawiony na sprzedaż

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Zabytkowy dwór w Wilczyskach został wystawiony na sprzedaż Dwór w Wilczyskach jest położony jedynie godzinę drogi od Warszawy czy Lublina. To świetna lokalizacja z ogromnym potenciałem np. na stwo...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.