Twój koszyk jest pusty

Zabytkowy dwór w Wilczyskach został wystawiony na sprzedaż

Dwór w Wilczyskach jest położony jedynie godzinę drogi od Warszawy czy Lublina. To świetna lokalizacja z ogromnym potenciałem np. na stworzenie kliniki, senatorium czy hotelu. Dowiedz się więcej o dworze w Wilczyskach w poniższym artykule.


W Wilczyskach istniał zamek, w którym gościł król Zygmunt III Waza!

Pod koniec XVI wieku w Wilczyskach istniał zamek, który również pełnił funkcje mieszkalne dla Gostomskich. Zamek ten był ponoć uznawany za najpiękniejszy w ziemi stężyckiej. To w nim Jan Gostomski podejmował parę królewską – Zygmunta III Wazę i Konstancję Habsburżankę, którzy odprowadzali królewicza Władysława (przyszłego króla Władysława IV Wazę) na wyprawę moskiewską. Królewicz wyjechał z Wilczysk wyposażony przez Gostomskiego w stuosobowy oddział piechoty, który zobowiązał się utrzymywać do końca wojny.

Nie są znane dalsze losy założenia w Wilczyskach. Prawdopodobnie uległo ono zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego w latach 1655–1660, choć nie dysponujemy bezpośrednimi wzmiankami to potwierdzającymi. Mogło do tego dojść już w roku 1655. Brak też informacji źródłowych na temat ewentualnego stopnia destrukcji budowli. Na podstawie danych o stratach wojennych z tego czasu, ale dotyczących dwóch pobliskich miast królewskich — Stężycy i Łukowa, można przypuszczać, że również zamek w Wilczyskach mógł zostać wtedy poważnie uszkodzony.

Do dziś po zamku w Wilczyskach pozostały jedynie relikty założenia obronnego, które znajdują się na wschód od miejscowości Wilczyska, na lewym brzegu rzeki Wilgi, w odległości 200 m na zachód od jej koryta.

Dwór w Wilczyskach

Dwór w Wilczyskach zbudował w połowie XIX wieku Jan Korzybski, podpułkownik trzeciego pułku Husarów Węgierskich. Dwór otoczono parkiem. Do dworu prowadziła aleja dojazdowa obsadzona lipami i tujami, która kończyła się typowym podjazdem przy kolistym gazonie. Dwór usytuowano w zachodnim narożniku pięciobocznego parku. Jego ozdobą były dwa stawy połączone kanałami z rzeką Wilgą. Murowany obiekt został rozbudowany na początku XX wieku przez kuzyna Jana. Dodano wówczas skrzydło zachodnie.

Dwór w Wilczyskach na sprzedaż

W 2013 roku zespół parkowo-dworski został zwrócony prawomocnym spadkobiercom właścicieli. Obecnie przeszedł remont i został wystawiony na sprzedaż.

Oferta obejmuje:

  • dwór o powierzchni 1250 m2  w stanie deweloperskim gotowy do zagospodarowania dla własnych potrzeb
  • 7 ha zabytkowego parku dwoma źródlanymi stawami po obu stronach dworu
  • wyremontowana oficyna dworska 350 mz kuchnią

Więcej informacji odnajdziesz w ogłoszeniu, kliknij poniżej i sprawdź ofertę sprzedaży zabytkowego dworu w Wilczyskach.

Właścicielka portalu Dwory i Pałace Polski

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce.

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje" dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce.


Ostatnie artykuły

Z Wejherowa do Choczewa - czyli historia Marie-Else von Diezelsky z domu hrabiny Keyserlingk

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Marie-Else von Diezelsky z domu hrabina Keyserlingk Marie-Else von Diezelsky, z domu hrabina Keyserlingk, była postacią o nieprzeciętnej wrażliwości i wszechstronnych zainteresowaniach. Pochodziła ...

Odkryj luksusowy hotel na Kaszubach - pałac w Godętowie

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Odkryj pałac w Godętowie Pałac w Godętowie (obecnie Pałac Godętowo Hotel Restauracja & Events) był siedzibą wielu znamienitych rodów pomorskich. Został kompletnie zrujnowany w latach 90-tych X...

Co dalej z dworem Obajtka w Borkówku?

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Jaka przyszłość czeka dwór w Borkówku? Pierwszy dwór w Borkówku został wybudowany w 1733 roku przez ówczesnego właściciela hrabiego Sigismunda von Roedern (1719-1789), który był marszałkiem dworu ...

Zabytkowy dwór w Wilczyskach wystawiony na sprzedaż

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Zabytkowy dwór w Wilczyskach został wystawiony na sprzedaż Dwór w Wilczyskach jest położony jedynie godzinę drogi od Warszawy czy Lublina. To świetna lokalizacja z ogromnym potenciałem np. na stwo...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.