Twój koszyk jest pusty

Dwór w Broczynie

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo zachoniopomorskie, powiat drawski, gmina Czaplinek

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący
Do rejestru wpisany:
park
Numer rejestru zabytków:
1105
Data wpisu do rejestru:
12 czerwiec 1980
Zastosowanie:
nieznane

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Broczynie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Broczynie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Broczyno położona na granicy dwóch narodów, a której przetoczyło się wiele wojen między Polakami, Szwedami i Zakonem niemieckim. Wzmiankowana była w dokumentach po raz pierwszy w 1290 r., kiedy otrzymali ją templariusze. Do 1361 r. przetrwała we władaniu templariuszy a potem joanitów. W 1361 r. wieś przeszła na własność rodu von Goltz. W Broczynie powstała siedziba klucza majątku broczyńskiego, który obejmował kilka okolicznych wsi i był lennem rycerskim. Majątek w rękach rodziny Goltzów pozostawał do 1817 r.

Na początku XVIII w. właścicielką Broczyna była wdowa po Ginterze – Dorota Elżbieta von Goltz. Wyszła ona powtórnie za mąż za von Kleista. W 1817 r. jako właściciel wymieniany jest Krzysztof von Müller. W 1847 r. majątek przeszedł w ręce Kaufmanna. W 1856 r. Broczyno należało do deputowanego z powiatu Karla von Wissmann.

W latach 1891, 1894, 1903 i 1909 majątek należał do generała Fritza von Wissmann.

Broczyno wraz z Trzcińcem stanowiły niegdyś całość. W 1878 r. Trzciniec został sprzedany, a Broczyno zostało wykluczone z Związku Wielkich Posiadaczy Ziemskich.

W 1914 r. według danych z ksiąg gruntowych, majątek należał do porucznika Jerzego Lüdecke.

Pierwszy broczyński dwór istniał tu już w XVI w. Był wykonany w konstrukcji szkieletowej i posiadał dwa skrzydła. Został jednak rozebrany na początku XVIII w. Był usytuowany w innym miejscu niż obecnie istniejący dwór. Został on wybudowany w 1882 r. Wyremontowano go w latach 1979-1980. Jest to budynek eklektyczny z elementami neogotyckimi, murowany, na planie prostokąta z wysuniętą werandą i półkolistą klatką schodową od ogrodu. Jest dwubryłowy: w części północno-wschodniej parterowy, nakryty dachem trzyspadowym z lukranami, w części południowo-zachodniej piętrowy, również nakryty dachem trzyspadowym. Elewację frontową flankują pseudoryzality zwieńczone trójkątnymi szczytami. Klatkę schodową, przechodzącą w wieżę, zamyka stożkowy hełm. Wnętrze ma układ dwu i trzytraktowy, z pomieszczeniami z płaskimi stropami. Dość dobrze zachował się również park krajobrazowy.

Po zakończeniu II wojny światowej majątek upaństwowiono. Na mocy manifestu przeszedł w posiadanie Lasów Polskich. Do 1993 r. w dworze istniały biura i mieszkania Nadleśnictwa Czaplinek. W późniejszym czasie mieszkania należały do Nadleśnictwa Borne Sulinowo.

Źródła wiedzy
  • Józef Pilch, Stanisław Kowalski, Leksykon zabytków architektury Pomorza Zachdoniego i ziemi lubuskiej, Warszawa 2012.
  • Danuta Horoszko, Karta Biała, 1999, www.zabytek.pl

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Beata Zbonikowska, 2009, westernpomerania, udostępniono za zgodą autorki

Więcej obiektów w gm. Czaplinek

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.