Twój koszyk jest pusty

Dwór w Czeszewie

dwór w Czeszewie lata 90-te XX w.
Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią dworu w Czeszewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Czeszewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dla Karola Libelta architekt Wiktor Stabrowski z Kcyni zbudował w latach 1859-1860 dwór powtarzający w uproszczonej formie tak zwany kostium renesansowy. Na zamówienie znacznie jednak skromniejszych mecenasów trzeba było ograniczyć rozmach brył i dekoracji. Dzięki wysokiemu podpiwniczeniu i kondygnacji mezzanina, czterokondygnacyjnej wieży oraz piętrowemu ryzalitowi na osi fasady i arkadowemu wejściu dwór posiada jednak pewne cechy okazałości.

Czeszewo znane jest co najmniej od XV wieku, kiedy erygowano tu kościół. Było gniazdem rodziny Czeszewskich. W czasach późniejszych przeszło na własność Szumanów, a następnie drogą małżeństwa na Karola Libelta. W roku 1907 od syna Karola Libelta kupił Czeszewo Nepomucen Sołtysiński i w rękach tej rodziny majątek dotrwał aż do drugiej wojny światowej. W Czeszewie spędził kilkadziesiąt lat Karol Libelt (1807-1875), filozof, publicysta, polityk, uczestnik powstania listopadowego, parokrotnie więziony, poseł na pruski sejm, prezes TPN w Poznaniu. Bardzo skromnego pochodzenia – syn szewca i służącej – dzięki poparciu możnych protektorów: arcybiskupa Wolickiego i namiestnika księcia Antoniego Radziwiłła, zdobył wykształcenie, co w połączeniu z dwukrotnymi ożenkami z posażnymi pannami z ziemiańskich rodzin i walorami charakteru pięknie zaowocowało, m.in. dobrami ziemskimi i dworem w Czeszewie. Dwóch synów Karola Libelta walczyło w powstaniu styczniowym, z których Karol poległ pod Brdowem 29 kwietnia 1863 roku. Na jego pamiątkę Karol Libelt nazwał folwark Czeszewa Brdowem. Karol Libelt pochowany został w Czeszewie, gdzie w kościele znajduje się nagrobek i jego, i jego syna powstańca. Synem ostatniego właściciela Czeszewa jest znany prawnik prof. Stanisław Sołtysiński.

W roku 1939 właścicielem Czeszewa był Marian Sołtysiński. Majątek w 1926 roku liczył 524 hektary.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
351/A
Data wpisu do rejestru:
05 marzec 1968
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Gołańcz

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.