Twój koszyk jest pusty

Pałac w Bagateli

pałac w Bagateli

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru:
368/1450/A
Data wpisu do rejestru:
08 czerwiec 1973
Zastosowanie:
Hotel
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Bagateli

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Bagateli. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1879 roku stojący tu klasycystyczny pałac z przełomu XVIII i XIX wieku przebudowany został według projektów znanego polskiego architekta Zygmunta Gorgolewskiego na pałac myśliwski księcia Ferdynanda Radziwiłła. Powstał piętrowy budynek, z drugim piętrem skrytym w mansardowym dachu dekorowanym lukarnami, z wąskim ryzalitem na osi mieszczącym wejście. Przez nakrycie oddzielnym czterospadowym dachem mansardowym ryzalit sprawia wrażenie wieżyczki. Efekt ten potęgował pierwotnie maszt przewidziany do zatknięcia chorągwi – dziś w tym miejscu chorągiewka z datą budowy. Po drugiej stronie ryzalit owalnego salonu. Przy dekoracji pałacu pracował Bissink z Wrocławia, a część mebli wykonali Ferrari i Montagner z Berlina. W 1909 roku w holu zawieszone zostały trofea myśliwskie z afrykańskiej wyprawy księcia Władysława Radziwiłła. Bagatela jest zupełnie różna od nieodległego pałacu myśliwskiego księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie projektu Karola Fryderyka Schinkla. W swej formie nawiązuje do architektury francuskiej, choć zapewne za pośrednictwem współczesnego willowego budownictwa Berlina. Po wojnie pałac został w koszmarny sposób przebudowany i dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przywrócono mu pierwotny kształt. Nowym elementem jest portyk kolumnowy ujmujący wejście.

Bagatela leżała w dobrach Czekanów, stanowiących niegdyś własność Biernackich. Od 1877 roku dobra te należały do książąt Radziwiłłów, w tym – w początku XX wieku – do księcia Karola Radziwiłła, a w roku 1939 do księcia Władysława Radziwiłła. Przejściowo Bagatela była główną siedzibą właścicieli Czekanowa.

W okresie międzywojennym Bagatela nie stanowiła ośrodka większych dóbr ziemskich.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Ostrów Wielkopolski

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.