Twój koszyk jest pusty

Pałac w Gałązkach Małych

pałac w Gałązkach Małych lata 90-te XX w.
Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią pałacu w Gałązkach Małych

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Gałązkach Małych. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dwór zbudowany w 1903 roku, parterowy, z piętrowymi ryzalitami bocznymi i piętrowym ryzalitem środkowym zawierającym oryginalnie półokrągło sklepione wejście na parterze i obudowany balkon na piętrze, nakryty bardzo wysokim dachem czterospadowym.

Pierwsza wzmianka dotycząca miejscowości pochodzi z 1401 roku. W 1403 roku dziesięcinę z Gałązek Małych nadał misjonarzom poznańskim biskup Wojciech Jastrzębiec. W XVI i XVII wieku miały licznych właścicieli cząstkowych, między innymi Gałęskich. W XVIII wieku należały kolejno do Franciszka Molskiego, Jana i Andrzeja Potockich, Tomasza Skarżyńskiego, pułkownika Jakuba Chlebowskiego, Stanisława Przespoleskiego i Macieja Milewskiego, a do połowy następnego stulecia Rymarkiewiczów. Potem w rękach niemieckich. W wieku XX własność Skarbu Państwa.

Po parcelacji w 1929 roku resztówka wraz z dworem stanowiła własność Konstantego Gąsowskiego. W 1926 roku majątek będący własnością Skarbu Państwa liczył 277 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
W remoncie

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Nowe Skalmierzyce

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.