Twój koszyk jest pusty

Dwór w Gałązkach Wielkich

Dwór w Gałązkach WIelkich lata 90-te XX w.
Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią dworu w Gałązkach Wielkich

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Gałązkach Wielkich. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Średniej wielkości dwór wzniesiony w okresie międzywojennym, częścią parterowy, częścią piętrowy, składa się z dwóch różnych budynków: parterowego, nakrytego wysokim dachem łamanym, będącego być może pozostałością po dawniejszym dworze, i piętrowego, krytego dachem dwuspadowym, będącego być może wynikiem rozbudowy budynku wcześniej tu stojącego.

Po raz pierwszy wymienione w 1403 roku. W XVI wieku należały do Gałęskich, a potem miały licznych właścicieli cząstkowych. Dopiero w 1841 roku jako samodzielny właściciel miejscowości występuje niejaki Sadowski. Później własność Skarżyńskich, a od końca XIX wieku Bernarda Tripsa. Od 1906 roku Gałązki Wielkie były własnością Skarbu Państwa Pruskiego, a po 1918 roku Skarbu Państwa Polskiego.

Gałązki Wielkie w 1926 roku były własnością Skarbu Państwa. Następnie zostały rozparcelowane i w 1929 roku stanowiły własność Ksawerego Leporowskiego, a później jego zięcia Walczaka. Dwór do dziś pozostaje w rękach rodziny przedwojennych właścicieli.

Majątek w 1926 roku liczył 264 hektary.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Nowe Skalmierzyce

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.