Twój koszyk jest pusty

Pałac w Brodach

dwór w Brodach

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
1419/A
Data wpisu do rejestru:
11 kwiecień 1973
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Brodach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Brodach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Doskonale zaprojektowany efektowny neorenesansowy pałac, nawiązujący do architektury zamków francuskich XVI wieku, o wysokim poziomie piaskowcowej dekoracji, zbudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku dla Paula Pfluga. Dwie wieże mają nadawać pałacowi charakter zamku i urozmaicać bryły budowli. Wewnętrzny dziedziniec przebudowany około 1910 roku na okazały hol ze wspaniałymi dekoracjami ścian. Po 1910 roku dobudowano skrzydło z efektowną salą balową.

Brody były w średniowieczu gniazdem Brockich herbu Łodzia. W XVI wieku były własnością Bukowieckich herbu Drogosław, w XVII wieku Marszewskich herbu Rogala, a w XVIII wieku i aż do 1874 roku Sczanieckich. Tu w 1804 roku urodziła się wielka patriotka Emilia Sczaniecka, opiekunka chorych w lazaretach warszawskich w powstaniu listopadowym i w lazaretach Wrześni, Miłosławia i Śremu w 1848 roku. Właścicielem Brodów w latach 1827-1863 był Konstanty Sczaniecki, kapitan jazdy poznańskiej w powstaniu listopadowym, więzień stanu w 1846 roku. Od 1874 roku właścicielami byli Niemcy Pflugowie, którzy od czasu nobilitacji w roku 1910 dodali do nazwiska przyimek „von”.

W roku 1939 właścicielem Brodów był Niemiec Emil von Pflug. Majątek w 1926 roku liczył 1517 hektarów i miał gorzelnię.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Lwówek

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.