Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Mieduniszkach Wielkich

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Mieduniszkach Wielkich. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Miediuniszki Wielkie należą do dawnego majątku ziemskiego. Były one niegdyś własnością rodu von Farenheid. Byli oni właścicielami wielu dóbr w okolicy. Miediuniszki Wielkie pod koniec XIX wieku odziedziczyła Anna von Bujack, krewna Farenheidów. Jej mężem był Eduard Schmidta von Altenstadt.

Pałac

Zanim powstał pałac, istniał tu ceglany dwór, który jednak uległ zniszczeniu w wyniku działań I wojny światowej. Został odbudowany w 1920 roku już w formie neobarokowego pałacu. Spłonął on jednak w 1922 roku. Jednak został szybko odbudowany według pierwotnego projektu. Obecny budynek pochodzi zatem z lat 1920-1922. Pałac jest obiektem jednokondygnacyjnym i jest pokryty dachem mansardowym, z dwukondygnacyjnym ryzalitem na osi od frontu i ogrodu. Od strony elewacji ogrodowej znajduje się duży taras, który jest wsparty na czterech kolumnach porządku jońskiego. Pierwotnie miał on zabudowane boczne ściany. Do elewacji południowo-zachodniej jest dobudowana niższa oficyna, która jest utrzymana w stylu reszty obiektu.

Po zakończeniu się II wojny światowej w majątku utworzono PGR. W samym pałacu mieściło się biuro, przedszkole oraz mieszkania dla pracowników. Po likwidacji PGR-u pałac zaczął podupadać w ruinę. Od 1997 roku w rękach prywatnych. W 2001 roku nowy właściciel próbował utworzyć tu pensjonat. Obecnie ponownie znajduje się w rękach prywatnych i jest wystawiony na sprzedaż.

Źródła wiedzy
  • Małgorzata Jaśkiewicz-Graniec, Mirosław Graniec, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 2001.

Opracowała: Nina Herzberg-Zizlezińska, zdjęcia:


Książka Małgorzaty Jackiewicz-Garniec
i Mirosława Garniec

Zachęcamy do zakupienia książki oraz kolekcji widokówek Małgorzaty Jackiewicz-Garniec i Mirosława Garniec, która jest dostępna w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.