Twój koszyk jest pusty

Dwór w Lipkowie

  • dwór w Lipkowie

    Autor: Piotr Libicki

    plebania

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat warszawski-zachodni, gmina Stare Babice

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
Własność Archidiecezji Warszawskiej

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Lipkowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Lipkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Lipków był własnością kanclerza Andrzeja Zamoyskiego, od końca XVIII wieku i w pierwszej połowie wieku XIX Paschalisów, w tym w pierwszej kolejności Paschalisa Jakubowicza, Ormianina, który przywędrował do Polski w latach sześćdziesiątych XVIII wieku z Tokatu w Anatolii w Azji Mniejszej. W swoim warszawskim sklepie sprzedawał towary orientalne – jedwabie, szale perskie, tytoń turecki, pomarańcze. Był dostawcą dworu królewskiego, nobilitowany przez króla w 1790 roku. Zmarł w 1816 lub 1817 roku. Po Paschalisie Jakubowiczu Lipków odziedziczył jego syn Marek Józef Paschalis. Potem Lipków należał do Miecznikowskich, Worowskich, Młodzianowskich, w końcu do Kazimierza Szetkiewicza, teścia Henryka Sienkiewicza. W 1909 roku Lipków stanowił własność Gustawa Daszkiewicza, a potem Suwaldów – w końcu lat dwudziestych Ludwika Suwalda, którego majątek liczył 198 hektarów, i Jerzego Suwalda, który był ostatnim właścicielem Lipkowa.

Dwór

Po założeniu w Lipkowie około 1788 roku persjarni i nobilitowaniu przez króla w 1790 roku za „pomnażanie pożytecznych rękodzieł” Ormianin Paschalis Jakubowicz wzniósł w 1792 roku zgrabny, murowany klasycystyczny dwór. Jest to niewielka budowla parterowa, nakryta mansardowym dachem z bardzo szerokim, piętrowym, pozornym ryzalitem na osi zwieńczonym trójkątnym naczółkiem i artykułowanym pilastrami w wielkim porządku. Naroża budynku boniowane. W okresie międzywojennym do dworu dobudowano kolumnowy portyk, który zniesiono po powojennej odbudowie. Obok dworu Paschalis Jakubowicz ufundował kaplicę dworską (dziś kościół parafialny), zaprojektowaną najprawdopodobniej przez Hilarego Szpilowskiego i przeznaczoną m.in. dla około setki pracowników persjarni. Na przykościelnym cmentarzu zachował się nagrobek syna Paschalisa – Marka Józefa Paschalisa Jakubowicza, późniejszego właściciela Lipkowa, i jego żony Ludwiki z Ryksów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki, Włodzimierz Jacek Adamski, 2014 r. www.zamkirotmanka.com (udostępniono za zgodą autora)


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.