Twój koszyk jest pusty

Pałac w Zielonkach-Parceli ob. Pałac Lasotów

Pałac Zielonki Parcela

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat warszawski zachodni, gmina Stare Babice

Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
1124/501
Data wpisu:
23 marzec 1962
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Pałac Lasotów: organizacja przyjęć okolicznościowych

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Zielonkach-Parceli

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Zielonkach-Parceli. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pałac w stylu willi włoskiej został wzniesiony w 1855 roku dla budowniczego Alfonsa Ferdynandam Kropiwnickiego (1803–1881), według jego własnego projektu, na miejscu drewnianego dworu posadowionego na oryginalnych, zachowanych do dziś piwnicach Franciszka Paschalisa Jakubowicza. Rozległy, o zróżnicowanej bryle parterowej i piętrowej z piętrowym ryzalitem poprzedzonym gankiem wejściowym o czterech smukłych żeliwnych kolumnach wspierających balkon. Owe kolumny są przykładem jednych z pierwszych elementów żeliwnych, które zostały użyte w architekturze w Polsce w XIX w. Szczegółowe prace konserwatorskie doprowadziły do odkrycia pierwotnego jaskrawo-zielonego koloru kolumien na tle pastelowego obiektu. Miało to podkreślić ich użycie oraz wyjątkowość. Architekturę ożywia cylindryczna, trójkondygnacyjna, zwieńczona stożkowym hełmem wieża. Na jej parterze znajdował się gabinet, dekorowany klasycystyczną sztukaterią, z portretami w tondach i napisem nad drzwiami: „Przeszłość Przyszłości”. Wspomniane portrety to patronaci warszawskic liceów m. in. Poniatowski, Hoffmanowa, Bem, Śniadecki, Kopernik i Dąbrowski. Sam portal drzwiowy wraz z naoisem "Przeszłość Przyszłości" jest jednym z kilku tak pięknie zachowanych w Polsce. Jak podkreśla ówczesny właściciel obiektu, to dzięki ciężkiej pracy konserwatorów zabytków, dziś można podziwiać piękno opisywanej sali. Pałac nakryty jest dachami dwuspadowymi.

Niegdyś Zielonki, wzmiankowane już w XV wieku. W XVI wieku własność Zielińskich, w XVIII wieku kanclerza wielkiego koronnego, ordynata Andrzeja Zamoyskiego. Pod koniec XVIII w. wieś należała do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po jego śmierci majątek otrzymała w dożywocie jego żona - pani Grabowska. W 1788 r. dobra nabył Jakub Paschalis Jakubowicz herbu RAWICZ. W 1851 roku majątek kupił Alfons Ferdynand Kropiwnicki  herbu SAS (1803–1881), budowniczy licznych warszawskich domów i restaurator wielu warszawskich budowli, autor dworca kolei Warszawsko-Terespolskiej na Pradze oraz bazaru za Żelazną Bramą. Za budynki wzniesione na pl. Ujazdowskim (w miejscu dzisiejszego parku) z okazji koronacji cesarza Mikołaja I na króla Polski w 1829 roku otrzymał brylantowy pieścień. Pałac był własnym pomysłem Alfonsa. Wykorzystał on w nim innowacyjne na tamte czasy neorenesansowe elementy żeliwne. Oryginalna, zachowana do dziś, blaszana chorągiewka z datą 1855, która wieńczy okrągłą wieżę, wskazuje na rok ukończenia Pałacu.

W 1875 r. Zielonki nabył Adam Gliszczyński herbu Jastrzębiec. Rozbudował on obiekt o parterową oficynę. Był gospodarzem pałacu do 1919 r. Kolejnym właścicielem był Józef Gliszczyński. Kolejnym właścicielem majątku był Józef Basiński herbu PROWOCZA wraz z żoną Antoniną. Dobra zostały znacznie rozparcelowane już w latach 30-tych. Jednak do 1944 stanowiły one jeszcze własność Basińskich, m. in. Antoniego Basińskiego, który był właścicielem pod koniec lat 20-tych. 

Po 1945 r. majątek został przejęty przez państwo. W pałacu urządzono biura i mieszkania pracownicze, niszcząc przy tym historyczne przeznaczenie obiektu.

W 1997 r. pałac nabył stryjec herbowy Jakuba Paschalisa Jakubowicza, Zenon Marian Lasota herbu RAWICZ. Przez 10 lat w pałacu trwały żmudne prace remontwe pod nadzorem konserwatorów zabytków. Odtworzono dzięki temu porządek architektoniczny pałacu, a także odkryto oryginalną kolorystykę na podstawie zachowanych elementów i wykonywanych odkrywek. 

Obecnie Pałac jest miejscem wielu artystycznych prezentacji i ważnym ośrodkiem kulturalno-edukacyjno-oświatowym rejonu Mazowsza, który popularyzuje w ciekawy sposób wiedzę historyczną czy kulturalną.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.

Korekta tekstu: Nina Herzberg-Zielezińska, na podstawie informacji od P. Rafała Lasoty oraz z oficjalnej strony pałacu - Pałac Lasotów

Zdjęcie: Piotr Libicki, współczesne zdjęcia: Pałac Lasotów


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.