Twój koszyk jest pusty

DWÓR W SZYMANOWICACH MAŁYCH-KOLONIA SIEDZÓW

dwór w Szymanowicach Małych Kolonia Siedzów

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat otwocki, gmina Sobienie-Jeziory

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Szymanowicach Małych-Kolonia Siedzów

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Szymanowicach Małych-Kolonia Siedzów. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dawniej wieś Siedzów. W końcu XVIII wieku Siedzów był częścią dóbr radziwiłłowskich. W XIX i w XX wieku, aż do końca, własność Daszewskich, w tym w 1909 roku i w późnych latach dwudziestych Antoniego Daszewskiego. Majątek pod koniec lat dwudziestych XX wieku liczył 168 hektarów. Antoni Daszewski, właściciel Siedzowa (ur. 1852), działacz społeczny i polityczny, rotmistrz kawalerii, zmarł w Warszawie w 1942 roku. Wacław Daszewski, urodzony w 1886 roku w Siedzowie, syn Antoniego, uczestnik wyzwolenia Wilna przez generała Żeligowskiego, został zastrzelony w obozie Auschwitz w 1940 roku na placu apelowym za uderzenie Niemca w twarz.

Dwór

Dwór wielkością i kształtem odpowiadający zaprojektowanej przez Karola Kozłowskiego i opublikowanej w 1882 roku w „Inżynierii i Budownictwie” siedzibie „obywatela średniej zamożności”. Wzniesiony został dla Daszewskich około 1890 roku, zapewne z wykorzystaniem elementów wcześniejszej siedziby. O zróżnicowanej bryle parterowej i piętrowej, z czterokolumnowym gankiem poprzedzającym wejście, „który – pisał Kozłowski – służy nie tylko dla ozdoby, ale zarazem do uświęconego u nas zwyczaju odprowadzania przy pożegnaniu gości aż za próg mieszkania”. Obecny ganek został dodany do dworu w ostatnim czasie w miejsce pierwotnego ganku drewnianego. Na obu częściach dworu dachy naczółkowe z szerokimi okapami.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.