Twój koszyk jest pusty

Dwór w Przystani

  • dwór w Przystani

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ostrołęcki, gmina Olszewo-Borki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Szkoła Podstawowa w Przystani
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Przystani

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Przystani. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1909 roku właścicielem Przystani był ks. Adam Czartoryski, a w końcu lat dwudziestych ks. Ludwika Czartoryska. Majątek liczył wówczas 1842 hektary.

Dwór

Dwór wzniesiony w latach 1927–1928 w stylu polskim, drewniany, parterowy, nakryty dachem mansardowym, z ryzalitem na osi elewacji frontowej przechodzącym w wystawkę dachową oraz czterokolumnowym gankiem wspierającym balkon i poprzedzającym wejście. Dekoracyjny szczyt wieńczący wystawkę przypomina ludową wycinankę i upodabnia dwór do wzniesionych w okresie międzywojennym dworów w Dylewie i Kuznocinie. Jest to charakterystyczna dla sztuki międzywojennej fascynacja ludową tradycją, przeradzająca się często w niezwykle twór-czą i płodną inspirację, czego dowodzą liczne dzieła malarstwa, rzeźby, architektury i nade wszystko rzemiosła artystycznego. Manifestacją tych ludowych fascynacji i inspiracji był słynny polski pawilon na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku, którego jedną z ozdób było inspirowane ludowo-słowiańską mitologią malarstwo Zofii Stryjeńskiej. W okresie międzywojennym styl polski stał się stylem zarówno ziemiańskich siedzib, jak miejskich i podmiejskich willi oraz budynków użyteczności publicznej: niedużych szkół, urzędów pocztowych, stacji kolejowych. W tym przeniesieniu form zrodzonych z myślą o ziemiańskiej architekturze krył się już charakterystyczny sentymentalny stosunek do rycersko-szlachecko-ziemiańskiego świata, który powoli odchodził. „Dom i życie zawarte w nim musiały zniknąć – pisał już w 1934 roku o rodzinnych Nowotrzebach w Szczenięcych latach Melchior Wańkowicz – Musiało odejść. Rozumiem. Ale żal”. Wyrazem tęsknoty i żalu są powstające w całej Polsce od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku „domy--dwory”. Kontynuują one ten sentymentalny przedwojenny nurt, choć pozbawione są już niemal zupełnie formalnej doskonałości i znaczeniowej głębi.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.