Twój koszyk jest pusty

Pałac w Okuniewie

pałac w Okuniewie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Halinów

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Okuniewie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Okuniewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Do 1538 roku Okuniew nosił nazwę Długa Wola, kiedy to otrzymawszy przywilej na założenie tu miasta, dziedzic Długiej Woli Stanisław z Kalenia Okuń nazwał je Okuniew. W XIX wieku własność Łubieńskich, w tym około 1835 roku Jana Łubieńskiego, a w drugiej połowie stulecia Lortschów. W końcu lat dwudziestych XX wieku właścicielami większej własności w Okuniewie, liczącej 130 hektarów, byli Paweł i Jan Łapatinowie.

Pałac

Niewiele pozostało z klasycystycznego pałacu, wzniesionego w pierwszej połowie XIX wieku zapewne dla Łubieńskich. Była to rozległa budowla piętrowa, nakryta dachem czterospadowym, z nieznacznym trójosiowym ryzalitem na środku elewacji frontowej, zwieńczonym trójkątnym szczytem dwuspadowego dachu. Ryzalit ożywiały trzy wielkie, półkoliście zamknięte okna górnej kondygnacji. Na osi elewacji ogrodowej znalazł się kontynuujący jeszcze barokową tradycję trójboczny ryzalit salonu. Jego wnętrze urozmaicały ukośnie ustawione filary.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.