Twój koszyk jest pusty

Dwór w Łucznicy

dwór w Łucznicy

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat garwoliński, gmina Pilawa

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Stowarzyszenie Akademia Łucznica
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Łucznicy

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Łucznicy. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Łucznica pozostawała we władaniu Franciszka Bielińskiego, starosty czerskiego i pisarza wielkiego koronnego. W XIX i XX wieku własność Potockich jako część dóbr Osieck, które w końcu lat dwudziestych XX wieku należały do hr. Jakuba Potockiego i liczyły 6450 hektarów. Hrabia Jakub Potocki (1836–1934) swój ogromny majątek wart 37 milionów złotych przekazał na Instytut Radowy w Warszawie, niezliczone dzieła sztuki Muzeum Narodowemu, a wspaniały zbiór książek Bibliotece Publicznej w Warszawie.

Dwór

Dwór wzniesiony około 1840 roku, parterowy, wysoko podpiwniczony, nakryty nieczęsto spotykanym czterospadowym dachem uskokowym. Na osi elewacji frontowej płytki piętrowy ryzalit o triadzie półkoliście zamkniętych okien wyższej kondygnacji, flankowany ryzalitami skrajnymi o oryginalnym zwieńczeniu w formie pseudoattykowej ścianki. Nakryte oddzielnymi niskimi namiotowymi dachami skrajne ryzality wydają się wspomnieniem dawniejszych alkierzy. Wejście poprzedzone dwukolumnowym gankiem wspierającym balkon. W elewacji ogrodowej wystawka dachowa na osi o analogicznej triadzie półkoliście zamkniętych okien. Wyjście do ogrodu poprzedzone czterokolumnowym gankiem wspierającym balkon.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.