Twój koszyk jest pusty

Dwór w Trąbkach

dwór Trąbki

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat garwoliński, gmina Pilawa

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna
Numer rejestru:
A-17/74
Data wpisu:
20 sierpień 1957

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Trąbkach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Trąbkach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wiek XIX przyniósł wielką społeczną rewolucję. Dawne elity artystokratyczno--ziemiańskie powoli zaczynały ustępować miejsca nowej warstwie społecznej: magnatom finansowym, przemysłowcom, wielkim fabrykantom – Epsteinom, Kronenbergom, Bersonom, Natansonom. Ten szybki awans oznaczał nie tylko liczne przywileje, ale również liczne obowiązki. Tak jak kiedyś pan feudalny ponosił odpowiedzialność za poddanych mu chłopów, tak w wieku uprzemysłowienia właściciel fabryki odpowiadał za pracujących w niej robotników. Tę świadomość miał Ignacy Hordliczka, który obok założonej w Trąbkach w 1836 roku huty „Czechy” wzniósł osadę robotniczą, szkołę, czytelnię, sklepy, szpitale, kasę oszczędności – pogrzebową i emerytalną. Były one utrzymywane ze składek robotników, ale ewentualne niedobory Hordliczka pokrywał z wysokich dochodów huty. Przez współczesnych osada „Czechy” uznawana była za wzór tzw. patronackiej organizacji przedsiębiorstw. Sam Hordliczka zamieszkał we wzniesionym w 1838 roku domu, który choć nie był siedzibą właściciela ziemskiego majątku, formą i usytuowaniem w parku przypominał ziemiański dwór. Klasycystyczny, parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z wystawką na osi zwieńczoną trójkątnym frontonem, w którego tympanonie inicjały „I” (Ignacy) „H” (Hordliczka) i data „MDCCCXXXVIII”. Dwór był nieco przekształcany w drugiej połowie XIX oraz na początku XX wieku i z tego zapewne czasu pochodzi drewniany, poprzedzający wejście czterokolumnowy ganek wspierający balkon.

W 1783 roku wieś we władaniu Stanisława Bielińskiego, cześnika koronnego i starosty garwolińskiego. W 1835 roku Trąbki kupił Ignacy Hordliczka (1786–1854), przemysłowiec czeskiego pochodzenia. W 1808 roku opuścił Pragę i przybył najpierw na Śląsk, gdzie rozpoczął pracę w fabryce sztucznego octu, potem w 1822 roku trafi ł do wsi Barcząca w guberni warszawskiej, gdzie dysponując niewielkim kapitałem, założył hutę szkła i kryształów. W 1836 roku przeniósł hutę do Trąbek i nazwał „Czechy”, na pamiątkę kraju pochodzenia. Do Hordliczków Trąbki należały do końca. W późnych latach dwudziestych XX wieku w Trąbkach były trzy większe własności: Stanisława Hordliczki licząca 82 hektary, Edwarda Hordliczki licząca 110 hektarów i Ludmiły Eisner licząca również 110 hektarów.

Dom i park w bardzo dobrym stanie. Obiekt niedostępny, widoczny z większej odległości. Własność prywatna.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.