Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kraszewie

  • Dwór w Kraszewie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ciechanowski, gmina Ojrzeń

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność gminy
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu Kraszewo

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kraszewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Kraszewo należało do Luboradzkich, w tym w 1783 roku do Franciszka Luboradzkiego, sędzica ciechanowskiego. W 1909 roku własność zapewne w częściach Rajmunda Borszewskiego i Jana Grzybowskiego, a w końcu lat dwudziestych Wacława Szuyskiego, senatora RP, jednego z ostatnich spolonizowanych potomków carów Szuyskich wywodzących się od Ruryka, normandzkiego księcia Nowogrodu Wielkiego, którego potomkowie panowali na Rusi Kijowskiej i w Wielkim Księstwie Moskiewskim. Majątek liczył wówczas 349 hektarów. Anna z Szuyskich Potworowska (ur. 1905), córka Wacława, właściciela Kraszewa, członek Związku Walki Zbrojnej AK, odznaczona Virtuti Militari, została spalona przez Niemców wraz z innymi rannymi w szpitalu przy ul. Foksal w Warszawie. Jej teść Edward Potworowski został rozstrzelany przez Niemców na rynku w Gostyniu 21 października 1939 roku.

Dwór

Parterowy, nakryty dachem naczółkowym dwór, wzniesiony pod koniec XVIII wieku. Jest przykładem skromnej siedziby średnioszlacheckiej tego czasu na Mazowszu. Oddzielną grupę stanowiły liczne szlacheckie chaty drobnej mazowieckiej szlachty zagrodowej, zwanej też szaraczkową. Włączone najczęściej w zespół zabudowy gospodarczej, pozbawione symetrycznej kompozycji bryły i osiowego układu wnętrz, niewiele różniły się od zamożniejszych chłopskich domów. Tym, co różniło ich mieszkańców, była duma ze szlacheckich przywilejów i wolności. Podróżujący po Polsce w 1813 roku Kazimierz Stanisław d’Arpentigny pisał, że drobna szlachta mieszka „ze swoimi bydlętami i dokumentami szlachectwa w chałupach, które tylko krzywym kominem różnią się od chałup sąsiednich”.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.