♕Dwory i Pałace Polski: dwór Nowe Chojno I historia
Podziel się:

Dwór w Nowym Chojnie

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat chełmski, gmina Siedliszcze

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Dom Pomocy Społecznej
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park
Numer rejestru:
A/1137
Data wpisu:
26 Lut, 1982

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Nowym Chojnie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Nowym Chojnie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia i dwór

16 stycznia 1758 roku dobra zostały odkupione od hetmana Wacława Rzewuskiego przez Wojciecha Józefa Longina Węgleńskiego (herbu Szreniawa z krzyżem). Był on pułkownikiem chorągwi hetmańskiej. Od tego czasu Węgleńscy byli właściccielami całego klucza majątkowego Siedliszcze. W 1823 roku Antoni Leopold Węgleński, syn Wojciecha,  po wykupieniu gruntów od Józefa Podhoryńskiego i innych drobnych posiadaczy szlacheckich, założył folwark, wchodzący w skład dóbr Siedliszcza. W miejscu, gdzie obecnie wznosi się dwór, istniała nieduża zagroda szlachecka Karpińskich. W 1856 roku Wojciech Dominik Węgleński, syn Antoniego Leopolda, sprzedał Chojno Nowe Walerianowi Piotrowskiemu. Następnie w 1870 roku, także w drodze kupna, majątek przeszedł w ręce Romana Dziewickiego. W II połowie XIX wieku, w miejscu dworku Karpińskich, wzniósł on niewielką rezydencję otoczoną ogrodem i sadem. W 1909 roku folwark kupił Mieczysław Beduszyński, a w 1942 roku, po jego śmierci, ostatnimi właścicielami Chojna były jego dzieci: Jerzy, Maria, Mieczysław, Zofia i Antoni.

W 1944 roku po rozparcelowaniu folwarku, dwór był użytkowany przez różne zmieniające się instytucje, by w latach pięćdziesiątych stać się filią szpitala psychiatrycznego w Abramowicach. W 1965 roku przeprowadzono w nim generalny remont. W 1981 roku placówka przeszła pod zarząd Zespolonego Szpitala Wojewódzkiego w Chehnie.

Dwór wybudowany jest w stylu klasycystycznym, murowany, parterowy, na rzucie prostokąta z dwoma ryzalitami bocznymi. Od frontu znajduje się murowana, arkadowa pergola, wkomponowana w bryłę obiektu. Dwór usytuowany jest w niedużym, liczącym 2,5 ha, parku krajobrazowym z sadzawką, na terenie zdziczałego sadu. Przed dworem znajduje się duży, owalny gazon, obrzeżony pozostałościami alei kasztanowych i żywopłotem. W rezultacie teren parku rozciąga się w kierunku zachodnim i południowym do dworu.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, Artur Zawiaczyński, zdjęcia: Andrzej Łuczyński

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Wałowa 10/3, 84-200 Wejherowo
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
tel. + 48 58 778-21-30,
tel. kom +48 505-505-016

 

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najpopularniejsze regiony