♕Dwory i Pałace Polski: dwór Kulik I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Kuliku

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kuliku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Dwór i park

Od 1564 r. wieś Kulik stanowiła własność Sługockich, Węgleńskich, Piotrowskich, Łaskich, Domańskich i Załuskich. Pod koniec XIX w. na miejscu drewnianego obiektu wybudowano dwór murowany. Po II wojnie światowej budynek wykorzystywany był przez placówki oświatowe.
Obecnie założenie dworsko-parkowe obejmuje powierzchnię około 3 ha. Do dworu prowadzi obsadzona jesionami, świerkami, lipami, grabami i brzozami aleja dojazdowa. Za dworem na jego osi znajdują się pozostałości regularnego parku, wyznaczonego alejami grabowymi. Zachowały się również fragmenty alei lipowych oraz stara aleja z kasztanowców, która jeszcze w 1981 r. liczyła 24 drzewa. Prowadzi ona do sadzawki zasilanej kanałem. W parku znajduje się obecnie około 400 drzew 20 gatunków (grab pospolity, lipa drobnolistna, jesion wyniosły, dąb szypułkowy i wierzba biała).

Zespół dworski znajduje się obecnie w rękach prywatnych. Wewnątrz pałacu trwa remont, a park został oczyszczony.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Grzegorz Chowicki, 2016 r.