Twój koszyk jest pusty

Dwór w Chojeńcu

  • dwór w Chojeńcu

    Autor: Andrzej Łuczyński

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat chełmski, gmina Siedliszcze

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
W remoncie
Zastosowanie:
własność prywatna
Numer rejestru:
A/1138
Gminna ewidencja
zabytków:
dworsko-parkowy

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Chojeńcu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Chojeńcu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W drugiej połowie XIX wieku wieś wraz z folwarkiem należały do klucza dóbr Siedliszcze, którego dziedzicem był Wojciech Węgliński, kasztelan chełmski. W 1787 roku właścicielem majątku został jego syn Antoni Leopold Węgliński. Kolejno w 1821 roku Chojeniec otrzymał na własność i osiadł w nim wraz z żoną, syn Wojciech Dominik.

Jeszcze w tym samym roku Wojciech wybudował niewielki, murowany dwór. Wojciech Dominik zginął w 1863 roku walcząc w powstaniu styczniowym. Folwarkiem Chojeniec zarządzała jego żona Emilia z Radwańskich Węglińska. Po jej śmierci, w 1881 roku, majątek odziedziczył Stanisław Moraczewski-Trzecielski, który w 1894 roku sprzedał go Edwardowi Przegalińskiemu. W 1911 roku folwark nabył od niego Henryk Poraziński, który przeprowadził remont dworu. Po zakończeniu I wojny światowej majątek został zlicytowany za długi. Resztówka folwarczna do 1945 roku należała do Józefa Sterpejkowicz-Wersockiego.

Dwór

Jeżeli chodzi o sam dwór, to pochodzi on z I połowy XIX wieku. Jest on parterowy, murowany, wzniesiony na planie prostokąta, z płytkimi ryzalitami bocznymi i bardziej wysuniętymi ryzalitami środkowymi w elewacji frontowej, a w elewacji ogrodowej znajduje się fasada z zachowanymi cechami klasycystycznymi. Obiekt przykryty jest niskim, czterospadowym dachem, podbitym blachą. Pierwotnie dach był wyższy, gontowy, co czyniło jego bryłę bardziej harmonijną w proporcjach.
Do 2009 roku we dworze mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie zespół dworski znajduje się w rękach prywatnych. Trwa remont budynków.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Andrzej Łuczyński

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.