Twój koszyk jest pusty

Dwór w Zamieściu

dwór w Zamieściu

Autor: Grzegorz Chowicki, 2017 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat chełmski, gmina Dorohusk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
własność Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park i sad wraz z drzewostanem
Numer rejestru:
A/183

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Zamieściu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Zamieściu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1930 roku majątek ziemski należał do Aleksandry Mari z Jałowieckich Orsetti. Do 1934 roku folwark Zamieście dzierżawiony był przez rodzinę Englertów. Właściciele natomiast mieszkali w pobliskich Świerżach. Po sprzedaży dób rodzina Orsettich pozostawiła sobie folwark Zamieście i w 1934 roku osiedliła się tutaj na stałe.

We wsi znajduje się dwór otoczony parkiem. Założenie dworskie datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Dwór wystawiony został na północ od oddalonego o około 150 metrów folwarku. Budynek jest parterowy z facjatą i wzniesiony na planie prostokąta, murowany i częściowo podpiwniczony. Elewacja frontowa jest siedmioosiowa z czterokolumnowym portykiem ustawionym w linii elewacji. Jego wnętrze jest dwutraktowe.

Podczas II wojny światowej budynek dworu zajmowała niemiecka straż graniczna, natomiast rodzina właścicieli mieszkała w małej oficynie, usytuowanej tuż przy dworze, w miejscu obecnej murowanej komórki. W latach pięćdziesiątych budynek dworu przejęty został przez służbę zdrowia i był użytkowany jako izba porodowa. W latach sześćdziesiątych budynek przebudowano, dodając od strony ogrodowej przeszklony ganek i zmieniając pokrycie dachowe z gontu na blachę. Poprzez dobudowanie ścian działowych z luksferów oraz zamurowanie niektórych otworów drzwiowych został zmodyfikowany układ pomieszczeń. Budynek jest dwukondygnacyjny ze strychem, częściowo podpiwniczony. Zespół dworski jest własnością Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. W budynku trwa remont. Park jest zaniedbany.

W 2019 roku trwały rozmowy pomiędzy odnalezionym dawnym właścicielem dworu a Urzędem Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego apropo jego dalszego losu. Obecna sytuacja obiektu nie jest nam znana.

Wspomnienia dawnej mieszkanki dworu

Mieszkałam w tym dworze w latach 1967/1968. Znajdował się tam Ośrodek Zdrowia, w którym mój mąż był lekarzem. Oprócz tego istniała tu Izba Porodowa, którą prowadziła położna p. Bureć. Ona mieszkała z rodziną na piętrze, my na parterze, zajmowaliśmy kuchnie i pokój, a na górze był drugi pokój z zaokrągloną ścianą od strony ogrodu. 

W dawnych czworakach mieszkała p. Iżycka z rodziną. Pracowala ona jako sprzątaczka w "pałacu" jak mówiła. Duży teren wokół dworu był dość zaniedbany, kanalizacja, dawno zniszczona nie działała, wodę czerpaliśmy ze studni, a typowa sławojka była w alei grabowej. Wspominam te dawne lata z sympatią, chociaż przeniesienie się z centrum Lublina, było dla mnie szokiem.

Szkoda, że dwór niszczeje, można z niego zrobić piękny mieszkalny dom, lub przeznaczyć na inny cel. Może to miejsce jest za mało rozpropagowane, a spadkobiercy, o ile są, nie dysponują środkami pieniężnymi. Tak giną piękne, polskie, wiejskie dwory. Szkoda.

Anna Maria Smoleńska

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.
  • Andrzej Wawryniuk, Leksykon miejscowości powiatu chełmskiego, Chełm 2001.
  • Artykuł: Co dalej z dworkiem?, www.supertydzien.pl, 2019 r.
  • www.teatrnn.pl (udostępniono za zgodą twórców strony).
  • Wspomnienia Anny Smoleńskiej

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Grzegorz Chowicki, 2017 r.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.