♕Dwory i Pałace Polski: dwór Zamieście I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Zamieściu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Zamieściu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1930 roku majątek ziemski należał do Aleksandry Mari z Jałowieckich Orsetti. Do 1934 roku folwark Zamieście dzierżawiony był przez rodzinę Englertów. Właściciele natomiast mieszkali w pobliskich Świerżach. Po sprzedaży dób rodzina Orsettich pozostawiła sobie folwark Zamieście i w 1934 roku osiedliła się tutaj na stałe.

We wsi znajduje się dwór otoczony parkiem. Założenie dworskie datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Dwór wystawiony został na północ od oddalonego o około 150 metrów folwarku. Budynek jest parterowy z facjatą i wzniesiony na planie prostokąta, murowany i częściowo podpiwniczony. Elewacja frontowa jest siedmioosiowa z czterokolumnowym portykiem ustawionym w linii elewacji. Jego wnętrze jest dwutraktowe.

Podczas II wojny światowej budynek dworu zajmowała niemiecka straż graniczna, natomiast rodzina właścicieli mieszkała w małej oficynie, usytuowanej tuż przy dworze, w miejscu obecnej murowanej komórki. W latach pięćdziesiątych budynek dworu przejęty został przez służbę zdrowia i był użytkowany jako izba porodowa. W latach sześćdziesiątych budynek przebudowano, dodając od strony ogrodowej przeszklony ganek i zmieniając pokrycie dachowe z gontu na blachę. Poprzez dobudowanie ścian działowych z luksferów oraz zamurowanie niektórych otworów drzwiowych został zmodyfikowany układ pomieszczeń. Budynek jest dwukondygnacyjny ze strychem, częściowo podpiwniczony. Zespół dworski jest własnością Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. W budynku trwa remont. Park jest zaniedbany.

W 2019 roku trwały rozmowy pomiędzy odnalezionym dawnym właścicielem dworu a Urzędem Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego apropo jego dalszego losu. Obecna sytuacja obiektu nie jest nam znana.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.
  • Andrzej Wawryniuk, Leksykon miejscowości powiatu chełmskiego, Chełm 2001.
  • Artykuł: Co dalej z dworkiem?, www.supertydzien.pl, 2019 r.
  • www.teatrnn.pl (udostępniono za zgodą twórców strony).

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Grzegorz Chowicki, 2017 r.