Twój koszyk jest pusty

Dwór w Droblinie

dwór w Droblinie

www.wikipedia.org, autor: Dwor Droblin, lic.: CC BY-SA 3.0

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat bialski, gmina Leśna Podlaska

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Hotel
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park
Numer rejestru zabytków:
A/133
Data wpisu:
16 grudzień 1966

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Droblinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Droblinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki o majątku ziemskim w Droblinie sięgają XVI wieku. Należał on wtedy do Hinczów.

Na przełomie XVI i XVII wieku Droblin był niewielką siedzibą, która składała się z dworu, zabudowań folwarcznych, stawów rybnych oraz ogrodu użytkowego. W XVII wykształciła się barokowa kompozycja. Z ogrodu biegła w kierunku północno-wschodnim grobla między stawami, a do zabudowań i ogrodu prowadziła również druga droga od strony południowo-zachodniej. Kwaterowy ogród otoczony był alejami lub szpalerami drzew. Niewykluczone, że reprezentował on typ ogrodu włoskiego o przeważających cechach użytkowych, ale z pewnymi elementami ozdobnymi.

Droblin w XVIII wieku nadal stanowił własność rodziny Hińczów. Znacznie rozbudowali oni założenie. Powstał m.in. Barokowy, ozdobny park z aleją dojazdową. Ówczesny dwór stał w rejonie późniejszego budynku dworskiego u zbiegu osi kompozycyjnych podkreślonych drogami.

W 1820 r. majątek stanowił własność Józefa Hińczy, który przejął go po ojcu Ignacym, który z kolei odziedziczył go po rodzicach - Łukaszu i Agnieszce z Chomińskich.

Zapewne około połowy XIX w. dobra droblińskie nabyli Wężykowie - ród nabierający wówczas znaczenia i skupiający w swych rękach rozległe włości (Witulin, Nosów, Wólką Nosowską, Styrzyniec). Znacznie rozbudowali oni folwark, nie naruszając jednak zasadniczo kompozycji istniejącego parku, w którym mniej więcej na miejscu starego dworu wzniesiono około połowy XIX w. nowy, murowany późnoklasycystyczny budynek dworski (istniejący do dzisiaj).
Kolejnym właścicielem w 1881 roku został Wilhelm Wężyk. Jednak już na przełomie XIX i XX wieku majątek w Droblinie przechodził szereg zmian własnościowych. Około 1900 roku przeszły na własność Przesmyckich, prawdopodobnie drogą koligacji rodzinnych. Przed 1906 rokiem zostały zakupione przez Wacława Młodzianowskiego, a w 1908 roku przeszły one na Aleksandra Tukalskiego Nielubowicza, który poślubił cróę Wacława Młodzianowskiego – Helenę. W rękach Nielubowiczów Droblin pozostał do 1921 roku.

Po 1921 r. za długi wobec Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego majątek został przejęty na własność Państwa. Następnie część gruntów majątku została rozparcelowana, a ośrodek (obejmujący siedlisko dworskie) wydzierżawiano zmieniającym się dzierżawcom, z których ostatnim przed II wojną światową był Jerzy Rudzki.
W czasie II wojny światowej majątek był administrowany przez Niemców i mieściła się tu siedziba klucza dóbr składającego się z majątków w Witulinie, Ludwinowie i Droblinie. Zarówno w czasie działań 1939 r., jak i podczas działań roku 1944 teren założenia nie uległ zniszczeniu.

W roku 1944 grunty majątku zostały rozparcelowane, a niewielki ośrodek wydzierżawiał Władysław Lipiński, który do 1947 r. zamieszkiwał we dworze. W jednym z czworaków mieściła się wówczas szkoła podstawowa, którą w 1947 r. przeniesiono do dworu, po czym w tym samym roku dokonano ostatecznego podziału własnościowego założenia, w którego wyniku szkoła otrzymała teren bezpośrednio przylegający do dworu, a sady, część gospodarczą i część parku rozsprzedano okolicznym rolnikom.

Obecnie dwór wraz z częścią dawnego parku stanowi własność prywatną. Został on wyremontowany i obecnie pełnieni funkcje hotelową (znajduje się tu czterogwiazdkowy hotel i SPA).

Źródła wiedzy
  • Ewa Bończak-Kucharczyk, www.ogrodowy.minigo.pl - materiały zostały udostępnione za zgodą twórców witryny.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: www.wikipedia.org, autor: dwó Droblin, licencja: CC BY-SA 3.0

 

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.