Twój koszyk jest pusty

Dwór w Brojcach

  • dwór Brojce

    Autor: Jacek Kuczkowski, 2008

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo zachodniopomorskie, powiat gryficki, gmina Brojce

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Przychodnia Zespołu Lekarzy Rodzinnych „Wysoczański” Filia Brojce

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Brojcach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Brojcach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Nazwa wsi pochodzi od nazwiska dawnych właścicieli – rycerskiego rodu von Broitz (Brotze), Przedstawiciel tego rodu – Johann von Broitz, brat opata Thitbolda z klasztoru norbertanów w Białymstoku, został wymieniony w dokumencie z 1290 r. Później majątek był lennem znanego rodu pomorskiego – Manteuffel. Byli oni fundatorami kościoła w Brojcach, który powstał w XV w.

W 1627 r. majątek podzielono między 3 braci, synów Christopha von Manteuffel: Michaela, Benza i Hermanna Christopha. Jednak już rok później jako właściciela wymienia się Michaela i Jochima von Manteuffel.

W XVII w. majątek został częściowo przekazany wierzycielom, a częściowo drogą sprzedaży znalazł się w posiadaniu burmistrza Casparusa Schrödera (od 1677 r.) oraz rodów: von Lettow, von Somnitz (od 1666 r.) oraz von Wacholz (od 1651 r.).

W 1783 r. Brojce zakupił przez von Ostena, który 10 lat później przekazał je w darze swojemu siostrzeńcowi – Bogislawowi Franzowi Ewaldowi von Steinkelerowi. W 1833 r. dobra kupił Korwin Wierzbicki, który w 1835 r. założył tzw. majątek pomocniczy o nazwie Korwin na zachód od wsi Brojce. W II poł. XIX w. synowie Wierzbickiego sprzedali folwark rodzinie von Blankenburg z Gardomina. W 1862 r. właścicielem majątku został August Zander, który był jego dotychczasowym dzierżawcą. W 1914 r. w spisach nie ma już folwarku rycerskiego, istnieje jedynie zwykły majątek ziemski, o wiele mniejszy od poprzedniego. W latach 1914-1929 właścicielem był Emil Amtsberg.

Dwór w Brojcach został wybudowany w XIX w., na wschód od starego dworu, na terenie kompleksu parkowego, który należał do starszego założenia, dla rodziny Zendrów. Dokładnie budowę wiążę się z Augustem Zanderem. Obiekt miał stanowić siedzibę mieszkalną jego syna, który w 1892 r. w spisie folwarków wymieniany jest jako administrator folwarku w Brojcach.

Dwór to budynek eklektyczny, murowany z cegły, na planie prostokąta z aneksami i neogotycką wieżyczką przy ścianie szczytowej, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym. Elewację frontową wzbogaca arkadowy ganek. Pierwotnie dwutraktowe wnętrze z hallem uległo częściowej przebudowie.

Po 1945 r. obiekt pełnił funkcję użyteczności publicznej i mieszkalną. W 1999 r. znajdował się w nim Gminny Ośrodek Zdrowia, a poddasze nie było użytkowane. Obecnie: Przychodnia Zespołu Lekarzy Rodzinnych „Wysoczański” Filia Brojce.

W Brojcach znajduje się również inny zespół dworsko-folwarczny, w które skład wchodzą 3 połączone ze sobą dwory.

Źródła wiedzy
  • Józef Pilch, Stanisław Kowalski, Leksykon zabytków architektury Pomorza Zachdoniego i ziemi lubuskiej, Warszawa 2012.
  • Lidia Kozłowska, Karta Biała, 1999, www.zabytek.pl

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Jacek Kuczkowski, 2008, wikipedia.org, Licencja CC

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.