Twój koszyk jest pusty
Liczba produktów w koszku: 0.
Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Chobienicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!
Do dość licznej serii późnobarokowych pałaców i dworów powstałych około połowy XVIII wieku, a kontynuujących tradycję o kilkadziesiąt lat wcześniejszą, należy pałac w Chobienicach. Dobrym przykładem tej tradycji jest pałac w Pniewach, a kontynuacją dwory i pałace w Pępowie, Turwi czy Popowie. Pałac w Chobienicach zbudowany został krótko przed 1765 rokiem dla Józefa Mielżyńskiego. Prosta, piętrowa, szlachetna bryła na rzucie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem.
Na początku XIX wieku, jak to się często zdarzało, dobudowano kolumnowy portyk zwieńczony frontonem, na którym herb Nowina Mielżyńskich, a w drugiej połowie wieku wzdłuż całej fasady ogrodowej dobudowano trakt z wieżą, nakryty płaskim dachem.
Obok dwie oficyny z drugiej połowy XVIII wieku, z których jedna później przebudowana.
Chobienice co najmniej od XVIII wieku aż do drugiej wojny światowej pozostawały w rękach Mielżyńskich. W XIX wieku była tu najbardziej w Wielkopolsce znana owczarnia licząca trzy tysiące owiec, dająca najlepszą w Wielkim Księstwie Poznańskim wełnę.
Jednym z właścicieli Chobienic był Maciej Mielżyński (1799-1870), bardzo zasłużony dla gospodarki polskiej ziemianin, żołnierz 1831 roku, działacz społeczny, współtwórca Bazaru i Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu oraz Towarzystwa Naukowej Pomocy udzielającego stypendiów niezamożnej młodzieży, poseł do sejmu pruskiego, a następnie dożywotni członek Izby Panów. Pierwszy nosił szczególnie ulubioną czapkę specjalnego kroju, której potem nadano od jego imienia nazwę „maciejówka”. Józef Mielżyński-Wichliński (ur. 1901) z Chobienic był adoptowanym synem Ignacego Mielżyńskiego. Zmarł w niewoli niemieckiej w roku 1943. Dziećmi Józefa Mielżyńskiego-Wichlińskiego są: Andrzej Mielżyński-Wichliński mieszkający w Poznaniu i Teresa Mielżyńska-Wichlińska mieszkająca w Londynie.
W 1930 roku właścicielem Chobienic był Ignacy Mielżyński. Majątek w 1926 roku liczył 2032 hektary, miał gorzelnię, cegielnię i torfiarnię.
Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcia:
Rodzaj obiektu: | Pałac |
Numer rejestru zabytków: | 118/A |
Data wpisu do rejestru: | 01 czerwiec 1968 |
Zastosowanie: | własność Krajowego Ośrodku Wsparcia Rolnictwa |
Stan zachowania: | Zniszczony |
Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".
Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.
Opis książki od wydawcy:
Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.
Współautor publikacji: Marcin Libicki
ISBN: 978-83-7301-243-1
Ostatnie wydanie: 2013 r.
Nakład książki został wyczerpany
Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.
Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
Kontakt z redakcją: