Twój koszyk jest pusty

Pałac w Redgoszczy

  • pałac w Redgoszczy lata 90-te XX w.
    Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią pałacu w Redgoszczy

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Redgoszczy. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Zapewne jest jednym z ostatnich na terenie Wielkopolski pałaców, któremu nie znany nam architekt nadał kostium francuski. Zbudowany został w 1886 roku, w 19 lat po pałacu w Zakrzewie, który z kolei był jednym z pierwszych wybudowanych na tych terenach w tym stylu. Analogie z pałacem w Zakrzewie są wyraźne, szczególnie okazała, wysoka bryła środkowego członu budowli, zawierająca wejście i nakryta wysokim dachem w stylu francuskiego architekta XVII wieku François Mansarta. Pozostała część korpusu głównego parterowa, nakryta również dachem mansardowym, ale niższym niż dach nad członem głównym. Na skrajach ryzality, czy może raczej alkierze, nakryte dachami mansardowymi, analogicznymi do tego na członie głównym. Pałac wystawiony został dla Władysława Janta-Połczyńskiego, prezesa Towarzystwa Łowieckiego na Wielkie Księstwo Poznańskie. Wokół pałacu znajdował się wspaniały park, dziś zniszczony, wraz ze zwierzyńcem. Pałac wedle legendy został postawiony na miejscu świątyni Radogasta, słowiańskiego bożka gościnności i łowiectwa.

Redgoszcz, zwana też dawniej Radgoszcz, Rzedgoszcz lub Radgost, występuje w dokumentach co najmniej od XIII wieku. W 1216 roku Świętosław zapisał Redgoszcz swej żonie. W roku 1258 pisał się komes Piotr z Redgoszczy, w 1297 Piotrek i Wincenty synowie Piotra, a w 1398 Wigłosz z Redgoszczy. W XIX wieku Redgoszcz należała do Łąckich, od których w 1858 roku kupił ją Stanisław Janta-Połczyński. W rękach tej rodziny pozostawała aż do drugiej wojny światowej. Ostatni właściciel, Tadeusz Janta-Połczyński (ur. 1889), został rozstrzelany przez Niemców w 1939 roku.

W 1939 roku Redgoszcz należała do Tadeusza Janta-Połczyńskiego. Majątek w 1926 roku liczył 413 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
1440/A
Data wpisu do rejestru:
12 kwiecień 1973
Zastosowanie:
Mieszkania
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Wągrowiec

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.