Twój koszyk jest pusty

Pałac w Żabiczynie

Folwark w Żabiczynie lata 90-te XX w.
Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią pałacu w Żabiczynie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Żabiczynie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwotny, niewielki dom został w 1873 roku rozbudowany przez ówczesnego właściciela, którym był już wówczas zapewne Stanisław Janta-Połczyński. Następną rozbudowę przeprowadził w 1879 roku syn Stanisława Roman Janta-Połczyński. Rozbudowa polegała na dodaniu obszernych parterowych przybudówek i wieży. Dziś dwór ten jest całkowicie zniekształcony barbarzyńską socjalistyczną przebudową. Skucie ozdób, „spłaszczenie” dachu i inne przeróbki zamieniły ten ładny XIX-wieczny dwór w bezkształtną bryłę. Acywilizacyjność powojennych użytkowników ujawniła się tu w pełni, podobnie jak w Wilkowie Polskim i innych zabytkach poddanych zabiegom socjalistycznej anty-kultury.

Żabiczyn występuje w dokumentach od XIII wieku, kiedy to niejaki Świętosław zalecił sprzedanie Żabiczyna na zaspokojenie wierzycieli, a „gdyby co pieniędzy zostało, to ma być przekazane do Rzymu i Ziemi Świętej” (Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich). W 1846 roku właścicielem Żabiczyna był Antoni Łąski, potem Stanisław Janta-Połczyński, następnie jego syn Roman (1849-1916), poseł do parlamentu niemieckiego z okręgu kartusko-pucko-wejherowskiego, gdzie miał majątki po żonie Annie z domu Wałdowskiej, sekretarz Koła Polskiego w tymże parlamencie, wicepatron Kółek Rolniczych w powiecie wągrowieckim, działacz społeczny w Poznańskiem i na Pomorzu. Człowiek wielkiej ofiarności, który kwotą 80 tysięcy marek podtrzymał podupadającą polską „Gazetę Gdańską”. Założył też Muzeum Kaszubskie w Sopocie. To dzięki takim ludziom i takim rodzinom jak Janta-Połczyńscy Polacy i Polska wygrali „najdłuższą wojnę nowoczesnej Europy” i byli dobrze przygotowani na szczęśliwszą dla Polski konfigurację polityczną, jaką przyniosła pierwsza wojna, dobrze przygotowani na budowę niepodległej II Rzeczypospolitej.

W 1939 roku właścicielem Żabiczyna był Roman Janta-Połczyński. Majątek w 1926 roku liczył 607 hektarów i miał cegielnię.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Mieścisko

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.