Twój koszyk jest pusty

Pałac w Biezdrowie

pałac w Biezdrowie lata 90-te XX w.

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
A-249/1428
Data wpisu do rejestru:
11 kwiecień 1973
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Biezdrowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Biezdrowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pałac neorenesansowy, wzniesiony około 1877 roku przez architekta Stanisława Hebanowskiego dla Stanisława Kurnatowskiego. Elementy klasycyzujące wraz z neorenesansowymi, portyki, ryzality, wieża, wszystko to wzbogaca bryłę, dając harmonijny efekt. Pałac ten przypomina neorenesansowe pałace w Uzarzewie, Dusinie i Gorzyczkach, a pod względem bardzo nietypowego i oryginalnego umieszczenia jednego z dwóch równorzędnych głównych wejść w fasadzie bocznej wystawiony w tym samym czasie pałac w Biedrusku.

Biezdrowo w XV wieku należało do Biezdrowskich, później do Szamotulskich, następnie do Odalikowskich, w XVIII wieku do Bnińskich, a w XIX i XX wieku do Kurnatowskich, w tym do Edwarda, a następnie Huberta Kurnatowskiego.

W 1930 roku Biezdrowo należało do Edwarda Kurnatowskiego. Majątek w 1926 roku liczył 856 hektarów, miał gorzelnię i fabrykę płatków ziemniaczanych.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Wronki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.