Twój koszyk jest pusty

Pałac w Bytyniu

pałac Bytyń

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XIX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
1434/A
Data wpisu do rejestru:
11 kwiecień 1973
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Bytyniu

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Bytyniu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Malowniczo położony ładny klasycystyczny pałac, wybudowany jako parterowy około 1785 roku dla Niegolewskich zapewne przez budowniczego Bernarda Leinwebera z Poznania.

Dwa razy gruntownie rozbudowywany w XIX wieku, m.in. przez nadbudowanie piętra.

W 1322 roku Bytyń był własnością kanclerza Królestwa Polskiego i kasztelana międzyrzeckiego Piotra Drogosławica de Bitino. Później zmieniał właścicieli, by między rokiem 1520 a 1751 być własnością Konarzewskich herbu Poraj, w których rękach pozostawał do 1751 roku, kiedy to kupił go Andrzej Niegolewski z Niegolewa (1714-1770), starosta pobiedziski, miecznik i chorąży wschowski.

W XIX wieku na dwa pokolenia przeszedł przez małżeństwo na Gąsiorowskich – Bronisława i jego córkę Helenę – by w XX wieku wrócić przez dziedziczenie do Niegolewskich. W Bytyniu urodził się w roku 1786 Andrzej Niegolewski, bohater spod Somosierry, jeden ze słynnych szwoleżerów.
Na przełomie XIX i XX wieku właścicielką Bytynia była Helena Gąsiorowska. Żyjąc skromnie w Nicei z dochodów po matce Francuzce, wszystkie dochody ze swych polskich majątków, w tym z Bytynia, przekazywała na polskie cele dobroczynne. Ufundowała m.in. szpital ortopedyczny w Poznaniu niegdyś nazywany imieniem Gąsiorowskich przy ulicy ich imienia.

W 1939 roku właścicielem Bytynia był Andrzej Niegolewski. Majątek Bytyń wraz z folwarkiem Witkowice w 1926 roku liczył 2146 hektarów, miał gorzelnię, krochmalnię i tartak.

Pałac jest obecnie własnością prywatną. Od kilku lat trwa w nim remont. Nie jest udostępniony turystom.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Kaźmierz

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.