Twój koszyk jest pusty

Pałac w Brześnicy

  • pałac w Brześnicy lata 90-te XX w.

    Autor: Piotr Libicki, lata 90. XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
nieznane

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Brześnicy

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Brześnicy. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Ten prosty piętrowy dwór (pałac) nakryty dachem czterospadowym posiada formę i proporcje charakterystyczne dla rezydencji wznoszonych w epoce klasycyzmu, szczególnie po 1800 roku, by wymienić te mniej znane w Kopaszewie czy Granówku. Tu jednak nie pojawił się – w wielu wypadkach dobudowany później – portyk kolumnowy, nadający wiele polskiego charakteru. Być może pierwotnie środkowa część dworu wyznaczona czterema lizenami zwieńczona była trójkątnym naczółkiem, który różnicował monotonną elewację i który zlikwidowano podczas restauracji budynku w końcu XIX wieku. Usytuowanie dworu na wzniesieniu może sugerować, że już w średniowieczu stała w tym miejscu rycerska siedziba. Dwór zbudowany w końcu XVIII wieku dla Zakrzewskich, rozbudowany i częściowo przebudowany w późniejszym czasie dla Żółtowskich.

W XIX i XX wieku Brześnica była własnością Żółtowskich. W 1881 roku właścicielem był Franciszek Żółtowski z Niechanowa, a w 1909 roku Marceli Żółtowski z Godurowa. Franciszek Żółtowski z Brześnicy (ur. 1892) zginął w Warszawie w czasie drugiej wojny światowej.

W 1939 roku Brześnica była własnością Franciszka Żółtowskiego. Majątek w 1926 roku liczył 880 hektarów.

Obecnie pałac jest wyremontowany. Jakiś czas temu był wystawiony na sprzedaż. Obecne zastosowanie nie jest mi znane.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90. XX w.


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Dolsk

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.