Twój koszyk jest pusty

Dwór w Dłoni

Dwór w Dłoni lata 90-te XX w.
Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią dworu w Dłoni

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Dłoni. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niemiecki przemysłowiec z Berlina żydowskiego pochodzenia Samson Woller wydał świetnie dwie swoje córki za mąż: Helenę za Niemca hrabiego Leopolda von Ziethena i Marię Otylię za Polaka księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Wkrótce obie siostry zamieszkały w nowo wzniesionych pałacach: hrabina von Ziethen w Smolicach zbudowanych w neobarokowym wilhelmińskim stylu, a księżna Drucka-Lubecka w bardzo udanym pałacu w Dłoni, zbudowanym według najlepszych koncepcji stylu narodowego wyłożonych w broszurce księcia Zygmunta Czartoryskiego z Rokosowa z roku 1896 O stylu krajowym w budownictwie wiejskim. Eksplozja budowli w tym stylu, szczególnie wśród rezydencji zamawianych przez wielkopolskich ziemian w początku XX wieku, była reakcją na antypolską politykę pruską, co znalazło również swój wyraz w tej pięknej rezydencji polskiej księżnej berlińskiej proweniencji. Księżna musiała wkrótce po ślubie poczuć się Polką, skoro wybrała dla swego domu koncepcję stylu narodowego. Zresztą po jakimś czasie nawet przez Niemców uważana była za Polkę, a źródła niemieckie wymieniają księżnę jako polską właścicielkę ziemską. Autorem projektu był najlepszy – obok nieco starszego Stanisława Boreckiego czy Stefana Cybichowskiego – realizator programu narodowego, Roger Sławski, jak wielu innych architektów polskich tych czasów wykształcony na Politechnice Charlottenburskiej. Pałac został wybudowany zaraz po roku 1910. Bryła głównego korpusu wzbogacona o podwójnie wyłamany ryzalit głównego wejścia z okazałym jońskim portykiem kolumnowym oraz o wysunięte ryzality po obu stronach korpusu głównego. Korpus główny i ryzality nakryte wysokimi łamanymi dachami polskimi, które w odróżnieniu od typowego francuskiego dachu mansardowego mają znacznie mniejszy stopień załamania górnej połaci dachu w stosunku do dolnej, co sprawia, że wystawa dachowa jest znacznie bardziej okazała, a dachy wyższe. Roger Sławski wybudował lub radykalnie przebudował pałace w Skoraszewicach, Starym Sielcu czy też dwory w Cichowie i Chudobczycach, a także wyjątkowo udany, pełen wdzięku i charakteru dwór w Dakowach Mokrych. Wszystkim wznoszonym i przebudowywanym rezydencjom nadawał cechy tak zwanego kostiumu narodowego.

W roku 1939 właścicielką Dłoni była księżna Maria Otylia Drucka-Lubecka. Majątek w 1926 roku liczył 737 hektarów, miał gorzelnię, cegielnię i mleczarnię.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
1424/A
Data wpisu do rejestru:
24 sierpień 2016
Zastosowanie:
Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Dłoń
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Miejska Górka

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.