Twój koszyk jest pusty

Pałac w Będlewie

pałac w Będlewie lata 90-te XX w.

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

pałac w Będlewie przed 1912

Leonard Durczykiewicz, Dwory polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem, 1912, domena publiczna

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
1493/A
Data wpisu do rejestru:
27 listopad 1973
Zastosowanie:
Hotel
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Będlewie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Będlewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

XIX wiek zapatrzony w średniowiecze starał się jego formy dostosowywać do nowych realiów. Wieże, wykusze, krenelaże, sterczyny – prócz funkcji dekoracyjnej – zostają wykorzystane na klatki schodowe, pokoje mieszkalne, balustrady i kominy. Tym samym pierwowzór, jakim był gotycki zamek, zostaje przekształcony w wygodną rezydencję XIX-wiecznego ziemianina, bankowca, potentata przemysłowego. Najlepszym tego przykładem jest zbudowana w 1866 roku dla Bolesława Potockiego rezydencja w Będlewie, która, choć posiada wiele średniowiecznych form, jest bardziej wygodnym pałacem aniżeli obronnym zamkiem. Ładny neogotycki pałac jest harmonijnym konglomeratem mniejszych i większych brył – wież, przybudówek, ryzalitów. Jego piętrowa część środkowa została podkreślona murowanym arkadowym gankiem mieszczącym główne wejście do pałacu. Skomplikowany układ wnętrz oraz bardzo bogata ich dekoracja to wzory czerpane z angielskiego neogotyku.

Park w Będlewie znany był swego czasu z rzadkich okazów drzew. Niegdyś powszechnie zwiedzany, zaprojektowany przez berlińskiego ogrodnika Rotera.

Będlewo było własnością rodu Łodziów, którego gałąź posiadająca Będlewo przyjęła z czasem nazwisko Będlewskich. Później należało do Malechowskich herbu Habdank, a w XVII wieku do Grodzickich. W 1694 roku nabyte zostało przez burgrabiego poznańskiego Przecława Potockiego. W końcu XIX wieku z dóbr Potockich z Będlewa powstała ordynacja. Bolesław Potocki z Będlewa, dla którego wybudowany został pałac, udziałowiec słynnego banku Kwilecki, Potocki i S-ka, za swe zasługi dla wiary i Kościoła otrzymał od papieża Leona XIII dziedziczny tytuł hrabiowski. Aktywny społecznie na wielu polach ofiarował też plac w Poznaniu pod Teatr Polski, zwany stąd Teatrem w Ogrodzie Potockiego. W roku 1912 ordynatem na Będlewie był hr. Józef Potocki.

W 1926 roku właścicielką Będlewa była Helena Miączyńska, w roku 1939 Elżbieta Ledóchowska. Dobra będlewskie wraz z folwarkami liczyły w 1926 roku 2731 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Stęszew

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.