Twój koszyk jest pusty

Pałac w Bolechowie

pałac w Bolechowie lata 90-te XX w.

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
2213/A
Data wpisu do rejestru:
12 wrzesień 1991
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
W remoncie

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Bolechowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Bolechowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Duży dwór (pałac) zapewne z początku XIX wieku, który pierwotne klasycystyczne formy zatracił częściowo na skutek wielokrotnych przebudów dla von Treskowów i Szułdrzyńskich. Zasadniczo piętrowy, składający się z korpusu głównego i dwóch skrzydeł bocznych, z kolumnową loggią powyżej wejścia zwieńczoną trójkątnym frontonem.

Dobra te należały od XIII wieku do cysterek z Owińsk. Od czasów kasaty w końcu XVIII wieku przeszły w ręce rodziny von Treskow i przez nich sprzedane zostały w roku 1873 Zygmuntowi Szułdrzyńskiemu, należącemu do bardzo zamożnej, wielkopolskiej rodziny ziemiańskiej, która doszła do fortuny w pierwszej połowie XIX wieku i posiadała w Wielkopolsce wiele innych majątków, m.in. Sierniki i Lubasz. Z tej rodziny pochodził prof. Jan Szułdrzyński, urodzony w 1903 roku w Bolechowie, zmarły w 1986 roku w Londynie, od roku 1966 kawaler maltański. Tadeusz Szułdrzyński junior (ur. 1906), syn ostatniego właściciela, zamordowany został przez Rosjan w Charkowie w roku 1940.

W 1939 roku właścicielem Bolechowa był dr Tadeusz Szułdrzyński. Majątek w 1926 roku liczył 970 hektarów i miał gorzelnię.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Czerwonak

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.