Twój koszyk jest pusty

Pałac w Brzostowie

  • pałac w Brzostowie lata 90-te XX w.

    Autor: Piotr Libicki, lata 90. XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
A-594
Data wpisu do rejestru:
20 grudzień 1988
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Brzostowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Brzostowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Stojący dziś w Brzostowie pałac w niczym nie przypomina pięknej rezydencji wzniesionej tu około 1880 roku w stylu francuskim, czyli tzw. kostiumie francuskim. Powojenne pożary i kolejne przebudowy zniszczyły mansardowe dachy, lukarny, detal architektoniczny i zgrabny parterowy pałac zamieniły w pozbawioną proporcji, pseudostylową piętrową bryłę. Jedynie efektowny czterokolumnowy portyk poprzedzający wejście i niosący balkon, choć pozbawiony części dekoracji, świadczyć dziś może o rozmachu pierwotnego założenia.

W 1881 roku Brzostowo, zwane wówczas Brostowo, należało do Niemca Ottona Rosenaua i liczyło 1003 hektary. W 1926 roku po rozparcelowaniu było resztówką, której właścicielem był ksiądz Maliński z Poznania, a po nim Wacław Popiel. Wacław Popiel (ur. 1880) z Brzostowa, Kostrzynka i Mościsk został zamordowany przez Niemców w Stutthofie w 1940 roku. Jego syn Stanisław Popiel, żołnierz AK, został rozstrzelany przez Niemców w 1944 roku, a drugi syn Paweł, uczestnik kampanii wrześniowej, zaginął wywieziony w głąb Rosji.

W 1939 roku właścicielem Brzostowa był Wacław Popiel i jego córka Maria Górska. Resztówka w 1926 roku liczyła 100 hektarów.

W pałacu mieści się obecnie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie. Obiekt jest wyremontowany. 

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90. XX w.


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Miasteczko Krajeńskie

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.