Twój koszyk jest pusty

Pałac w Bugaju

pałac Bugaj, 2021

Autorka: Hania Kucharska, 2021

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
455/A
Data wpisu do rejestru:
16 lipiec 1988
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna, organizacja imprez okolicznościowych

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Bugaju

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Bugaju. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Bardzo klasycystyczna forma korpusu głównego dworu w Bugaju nakazywałaby jego powstanie sytuować w końcu XVIII wieku. Parterowy, z kondygnacją mezzanina, nakryty typowym dla klasycyzmu dachem czterospadowym wydaje się niemal podręcznikowym przykładem tego stylu. Wnęka mieszcząca wejście sklepiona konchowo i ujęta w parę kolumn. Ponad nią, w dachu, odcinek attyki dekorowany wazą. W rzeczywistości jednak korpus dworu powstał dopiero w latach dwudziestych XX wieku z inicjatywy Józefa Czarneckiego dla jego syna Zygmunta. Starsze, bo pochodzące z połowy XIX wieku, jest pozbawione charakteru skrzydło przylegające do elewacji tylnej korpusu, które wraz z nim tworzy plan litery L. Ta część parterowa, nakryta dachem trójspadowym. Pomiędzy skrzydłami ćwierćkolisty ryzalit dwukondygnacyjnego salonu poprzedzonego we wnętrzu holem. Dwór w Bugaju to rzadki przypadek tak „archeologicznego” naśladownictwa form klasycystycznych w dwudziestoleciu międzywojennym.

W końcu XVIII wieku Bugaj był własnością generała Augustyna Gorzeńskiego, właściciela niedalekiej Dobrzycy. Później wraz z Dobrzycą przeszedł na Turnów, a następnie w ręce Niemców baronów von Kottwitz i ich krewnych Bandelowów. W 1890 roku majątek wykupiony przez hrabiego Józefa Czarneckiego wrócił w ręce polskie i był własnością Czarneckich aż do drugiej wojny światowej. W roku 1939 właścicielem Bugaja był hrabia Zygmunt Czarnecki (zm. 1939).

W 1939 roku właścicielką Bugaja była Izabella z Potockich Lipska I voto Zygmuntowa Czarnecka. Majątek w 1926 roku liczył 1140 hektarów.

Obecnie własność prywatna. Udostępniony dla zwiedzających. W pałacu można zorganizować wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Hania Kucharska, 2021


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Raszków

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.