Twój koszyk jest pusty

Pałac w Antoninie

dwór w Babach

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

dwór w Babach

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru:
2/28/48
Data wpisu do rejestru:
06 marzec 1948
Zastosowanie:
Restauracja i hotel "Pałac Myśliwski w Antoninie"
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Antoninie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Antoninie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Zamek myśliwski wzniesiony w latach 1822-1824 dla Namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego księcia Antoniego Radziwiłła (1775-1833) i jego żony Luizy Hohenzollern (1770-1836) z pruskiej rodziny panującej, bratanicy Fryderyka Wielkiego, przez bardzo znanego i popularnego w Wielkopolsce berlińskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla, twórcę między innymi zamku w Kórniku i pałacu w Kwilczu. Jedyna na tak dużą skalę w Wielkopolsce czterokondygnacyjna budowla drewniana wzniesiona została na planie krzyża greckiego: korpus główny przypomina ośmioboczną wieżę, do której boków dobudowano cztery nieco niższe skrzydła. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje wielka trzykondygnacyjna sala nakryta ozdobnym stropem wspartym na jednym filarze. W jednym ze skrzydeł klatka schodowa wiodąca na balkony znajdujące się na pierwszej i drugiej kondygnacji wielkiej sali, a prowadzące do pokojów mieszkalnych w bocznych skrzydłach.

Antonin był niewielką osadą bez większej przeszłości, a świetność uzyskał dopiero dzięki temu, że – jak pisze dziewiętnastowieczny autor – „Książę Namiestnik (…) raz do roku przybywał w porze do myślistwa zdatnej w te strony (…), a nie mając stosownego dla siebie tamże pomieszkania, wedle planu biegłego berlińskiego architekta Schinkla stworzył sobie i potomkom śród lasów dogodną i wspaniałą siedzibę. Obok domu stanęła kaplica, gdzie złożone są zwłoki założycieli” (Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich). Tyle relacji sprzed ponad wieku. Dodajmy, że złożono tam także zwłoki córki księcia Elizy Radziwiłłówny, zmarłej w roku 1834 w wieku 31 lat, której odwzajemniona miłość do pruskiego następcy tronu księcia Wilhelma, późniejszego niemieckiego cesarza Wilhelma I, poruszała nie tylko sentymenty współczesnych, ale także była przedmiotem przetargów politycznych. Ojciec księcia Wilhelma król pruski Fryderyk Wilhelm III był życzliwy małżeństwu, ale pruskie sfery polityczne nie dopuściły do niego. Cesarz do końca życia miał na swym biurku wizerunek księżniczki Elizy Radziwiłłówny. Antoni Radziwiłł, fundator zamku, ordynat nieświeski, ołycki, przygodzicki, był nie tylko politykiem zaangażowanym żywo w sprawy polskie, ale także uznanym kompozytorem i melomanem. W Antoninie przyjmował w latach 1826 i 1829 młodego Chopina. Jednym z ordynatów przygodzickich i właścicieli Antonina był książę Ferdynand Radziwiłł (1834-1926), poseł do parlamentu Rzeszy, członek pruskiej Izby Panów, poseł do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku i pierwszy prezydent w latach 1921-1926 odnowionego po pierwszej wojnie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

W roku 1939 Antonin jako folwark należący do liczącej 15195 hektarów ordynacji przygodzickiej był własnością ówczesnego ordynata przygodzickiego księcia Michała Radziwiłła (1870-1955) i liczył w 1926 roku 150 hektarów.

Obiekt dostępny – restauracja i hotel.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Przygodzice

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.