Twój koszyk jest pusty

Dwór Baby

dwór w Babach

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo wielkopolskie, powiat ostrowski, gmina Odolanów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Zniszczony

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Babach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Babach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Prosty dwór, któremu wiele charakteru nadaje niewątpliwie szeroki portyk kolumnowy zwieńczony trójkątnym frontonem. Dwór parterowy, nakryty dachem naczółkowym, wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku i powiększony o przybudówkę na początku XX stulecia.

Baby występują w dokumentach co najmniej od 1505 roku, kiedy to były pustą wsią królewską należącą do starostwa odolanowskiego. Do końca dziejów pierwszej Rzeczypospolitej dzieliły losy tego starostwa, które najpierw przez ponad 100 lat trzymali Zborowscy herbu Jastrzębiec. Potem w posiadaniu kolejnych starostów z rodu Karnkowskich, Wolskich, Opalińskich, Rozdrażewskich, Radomickich, Dąmbskich, Leszczyńskich i Sułkowskich. Po drugim rozbiorze dobra starostwa włączone zostały do dóbr krotoszyńskich i przekazane w 1819 roku przez rząd pruski książętom Thurn und Taxis jako odszkodowanie za odebrany im w Nadrenii monopol pocztowy. W rękach tego rodu pozostawały do roku 1927, kiedy to przeszły na rzecz Skarbu Państwa Polskiego. Całość dóbr krotoszyńskich – tak zwanego księstwa krotoszyńskiego, których Baby były częścią – liczyła 11217 hektarów gruntów ornych. Dobra te zostały rozparcelowane po 1927 roku. Józef Jagodziński z Bab (ur. 1904), mąż Haliny, żołnierz kampanii wrześniowej, jeniec wojenny, został zakatowany w więzieniu UB w Lipianach w 1949 roku. Marian Lelesz (ur. 1926), syn Haliny Jagodzińskiej z pierwszego małżeństwa, żołnierz AK, poległ w starciu z Niemcami pod Stefanowem w 1944 roku.
W 1939 roku właścicielką Bab była Halina Jagodzińska. Majątek w 1926 roku liczył 915 hektarów i miał gorzelnię.

Obiekt niedostępny.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Odolanów

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.