Twój koszyk jest pusty
Liczba produktów w koszku: 0.
Rodzaj obiektu: | Pałac |
Stan zachowania: | Odrestaurowany |
Zastosowanie: | Zakład Leczenia Uzależnień w Charcicach |
Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Charcicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!
Stojący dziś w Charcicach pałac jest kolejnym przykładem barbarzyńskich zwyczajów epoki powojennej. W latach sześćdziesiątych, przy okazji remontu, zniekształcono bryłę i skuto detal architektoniczny, odbierając pałacowi neogotycki charakter, jaki szczęśliwie zachowały rezydencje w Psarskim pod Śremem czy Nowej Wsi koło Kaźmierza. O okazałości pierwotnego budynku mogą świadczyć dwa ryzality ujęte lizenami przechodzącymi w sterczyny, środkowy ryzalit zwieńczony pseudoschodkowym szczytem oraz narożna wieloboczna, czterokondygnacyjna wieża. Jej najwyższą kondygnację dekorują smukłe, ostrołukowe, bardzo gotyckie w charakterze okna. Pałac wzniesiony około połowy XIX wieku i rozbudowany pod koniec stulecia.
Charcice co najmniej od 1881 roku stanowiły własność von Sanderów. W roku 1926 należały do Otto von Hantelmanna.
W 1939 roku Charcice stanowiły własność Niemca von Hantelmanna. Majątek w 1926 roku liczył 530 hektarów.
Obecnie pałac jest odrestaurowany. Mieści się w nim Zakład Leczenia Uzależnień.
Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.
Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".
Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.
Opis książki od wydawcy:
Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.
Współautor publikacji: Marcin Libicki
ISBN: 978-83-7301-243-1
Ostatnie wydanie: 2013 r.
Nakład książki został wyczerpany
Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.
Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
Kontakt z redakcją: