Twój koszyk jest pusty

Dwór w Boszkowie

dwór w Boszkowie

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Zniszczony

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Boszkowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Boszkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Skromny dwór z drugiej połowy XIX wieku, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym z powiekowym okienkiem nad wejściem. Z boku parterowa przybudówka. Okna zapewne przemurowane w XX wieku.

Boszkowo wzmiankowane jest w źródłach już w 1394 roku jako Boszcowo.

Od początku XIV do końca XVI wieku Boszkowo było własnością szlachecką i gniazdem rodziny Boszkowskich herbu Trach. W 1418 roku Janusz Boszkowski wygrał proces z Przybysławem Gryżyńskim z Brenna o ujazd i kopce graniczące między wsiami Boszkowo, Koła i Grotniki. W 1469 roku Dominik Boszkowski zapisał swojej żonie Małgorzacie posag i wiano na ½ Boszkowa. W 1539 roku jako właściciel wymieniany jest Baltazar Ossowski.

W 1798 roku majątek od Karola Stanisława Unruh kupił Walerian Bieliński.

W połowie XIX wieku jako właściciela wymienia się Tadeusza Łakomickiego.

W 1909 roku Józef Kopczyński (1860-1949), zakupił część rozparcelowanego majątku ziemskiego Boszkowo, gdzie zamieszkał w czerwcu tego samego roku. Emocjonalne motywy zakupu Boszkowa wynikały również z jego statusu majątku rycerskiego. Zakup Boszkowa umożliwił Józefowi udział w sejmiku powiatowym. W 1918 roku Józef Kopczyński, reprezentując powiat śmigielski, uczestniczył w Polskim Zjeździe Dzielnicowym w Poznaniu. W grudniu tego samego roku został wybrany Starostą Powiatowym Śmigla. Po objęciu stanowiska osiedlił się w Nietążkowie, a Boszkowo w 1926 roku przekazał synowi Władysławowi. Majątek liczył wówczas 294 hektary.

Po zakończeniu II wojny światowej w majątku utworzono gospodarstwo rolne z dawnym właścicielem jako zarządcą. Od 1950 roku Boszkowo wchodziło w skład PGR Sokołowice. Obecnie dwór jest opuszczony.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002., korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, na podstawie:

Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Włoszakowice

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.