Twój koszyk jest pusty

Pałac w Baszkowie

pałac w Baszkowie

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
885/32/60
Data wpisu do rejestru:
06 czerwiec 1960
Zastosowanie:
DPS
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Baszkowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Baszkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Z pracowni lub pod wpływem berlińskiego architekta pracującego na przełomie XVIII i XIX wieku w Poznaniu i Wielkopolsce Dawida Gilly’ego wyszedł projekt pałacu w Baszkowie, zamówiony przez Mikołaja Mielżyńskiego, a zrealizowany w latach 1804-1805. Jednopiętrowy pałac na rzucie prostokąta, na osi obu fasad pseudoryzality: od frontu z wgłębnym portykiem o czterech jońskich kolumnach z niewielkim szczytem z herbem późniejszych właścicieli książąt von Reuss, od ogrodu piętrowy, zwieńczony trójkątnym frontonem. Korpus główny nakryty pierwotnie dachem czterospadowym. Od północy w latach sześćdziesiątych XIX wieku książę Henryk von Reuss dobudował skrzydło wzorowane na architekturze francuskiej pierwszej połowy XVII wieku nakryte dachem mansardowym, zwieńczone wieżą z wysokim hełmem. Architektura francuska była chętnie naśladowana w Wielkopolsce od późnych lat sześćdziesiątych XIX wieku. Pierwszym tego przykładem było Zakrzewo niedaleko Gniezna hr. Węsierskiego. Niemal współczesna do Zakrzewa jest budowa północnego skrzydła pałacu w Baszkowie.

Baszków składał się pierwotnie z dwóch miejscowości: Baszków i Włodyki. Po raz pierwszy wzmiankowany w dokumentach w 1395 roku, do XVI wieku występował jako własność Baszkowskich i Włodyckich. W XVI wieku własność Konarskich, następnie Zborowskich i Sieniutów, a od 1664 roku Leszczyńskich, którzy w poprzednio tu stojącym, a wybudowanym w latach dziewięćdziesiątych XVII wieku pałacu często zamieszkiwali. Miał tu, obok niedalekiej Rydzyny, swą rezydencję król Stanisław Leszczyński. Od 1738 własność Sułkowskich, od 1791 – Mielżyńskich, od 1860 – książąt von Reuss, a od 1913 – książąt Czartoryskich, kiedy to kupił Baszków książę Olgierd Czartoryski (1888-1977), kawaler maltański, właściciel Sielca, który w tymże roku ożenił się z arcyksiężniczką austriacką Mechtyldą von Habsburg. Posiadał Baszków aż do drugiej wojny światowej. Książę Olgierd Czartoryski był po drugiej wojnie światowej ambasadorem Zakonu Maltańskiego w Brazylii.

W roku 1939 Baszków był własnością księcia Olgierda Czartoryskiego. Majątek w 1926 roku liczył wraz z kilkoma folwarkami 4915 hektarów i miał cegielnię.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Zduny

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.